Σαρώνει η Κύπρος στους Παγκόσμιους Ειδικούς Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μετά την ολοκλήρωση της 3ης μέρας οι Κύπριοι αθλητές πραγματοποιούν εξαιρετικές εμφανίσεις σε όλα τα αθλήματα στους Παγκόσμιους Ειδικούς Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στο άθλημα της κολύμβησης η αθλήτριά Ιωάννα Παφίτη πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 50 μ. πρόσθιο.

Στο στίβο η Μαρία Χριστοφίδου πήρε την πρώτη θέση στα 50μ τρέξιμο. Επίσης ο Μιχάλης Σολωμού διαγωνίστηκε στα 200μ τρέξιμο και κατέκτησε την 6η θέση.

Χάλκινο μετάλλιο είχαμε στο άθλημα του Bocce, αφού ο Ανδρέας Μαυρουδή διαγωνίστηκε στο ατομικό ανδρών και πήρε την 3η θέση.

Όσο αφορά το άθλημα της Ενόργανης Γυμναστικής η εκπληκτική Έλενα Αντωνίου σάρωσε 4 μετάλλια. Συγκεκριμένα στις ασκήσεις εδάφους πήρε το χρυσό μετάλλιο. Αργυρό μετάλλιο κατέκτησε στα αγωνίσματα σύνθετο ατομικό, στη δοκό και στο άλμα. Επίσης πήρε την 4η θέση στο δίζυγο.

Μετάλλια είχαμε επίσης και στο Bowling, με τους αθλητές μας να έχουν εξαιρετικές επιδόσεις και σε ατομικό επίπεδο. Συγκεκριμένα οι Πέτρος Καλαμαράς και Βασίλης Χριστοδούλου πήραν χρυσό μετάλλιο ενώ τα κορίτσια μας Ελένη Πελεκάνου και Παναγιώτα Λεωνίδου το αργυρό μετάλλιο.

Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι αθλητές μας στο άθλημα της ποδηλασίας στο αγώνισμα των 5KM. Η Στέλλα Παπαβασιλείου πήρε την 2η θέση και οι αθλητές μας Γιώργος Παύλου και Ηλίας Αντωνίου κατέκτησαν την 6η και 7η θέση αντίστοιχα.

Τέλος η ομάδα της καλαθόσφαιρας μας πέτυχε την τρίτη της νίκη και πήρε την πρώτη θέση στον όμιλό της. Σήμερα (17/3) νίκησε την αντίστοιχη της Ελλάδας με το εκπληκτικό σκορ 41-19 .

Οι προσπάθειες των αθλητών μας συνεχίζονται και σήμερα (18/3).

Όλη η Κύπρος είναι περήφανη, όχι μόνο με τις επιδόσεις τους, αλλά κυρίως με τη συμμετοχή τους σε αυτή την τόσο μεγάλη διοργάνωση.

Μια τόσο μικρή χώρα αλλά με τόσο μεγάλους αθλητές, οι οποίοι καθημερινά μας διδάσκουν πολλά….

Μυθικός Μαριάνοβιτς-Αστόχησε επίτηδες σε βολή για να πάρουν οι φίλαθλοι δωρεάν φαγητό
Πρίγκιπας ξανά στο Μόντε Κάρλο ο απίθανος και επιβλητικός Τσιτσιπάς
Με δρομείς από 75 χώρες ολοκληρώθηκε την Κυριακή ο Μαραθώνιος Λεμεσού
Συναγερμός στην Ευρωλίγκα-Άγνωστο αν η Μακάμπι μπορεί να πετάξει για Βελιγράδι
Πυροβολισμοί έξω από γήπεδο στη Νέα Σμύρνη-Στο νοσοκομείο ένα πρόσωπο
Τεράστια εμφάνιση από τον Τσιτσιπά-Απέκλεισε τον Σίνερ και πέρασε στον τελικό του Μόντε Κάρλο
Οι Σανς νίκησαν με ανατροπή με 108-107 τους Κινγκς στο Σακραμέντο
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς διεκδικεί μία θέση στον τελικό του Μόντε Κάρλο-Αντιμέτωπος με τον Σίνερ
«Μια χρονιά μπορεί να χαθεί, η υπερηφάνεια μας για τα 100 χρόνια ιστορίας μας δεν θα χαθεί ποτέ»
ΛεΜπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις εκτέλεσαν τους Γκρίζλις, νίκη με 123-120 των Λέικερς