Κυπελλούχοι οι Σωτήρης Αντωνίου και Παναγιώτα Ανδρέου! (Pics)

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Σωτήρης Αντωνίου και η πρωταθλήτρια της ΣΚΟΕΠΑ Παναγιώτα Ανδρέου ήταν οι μεγάλοι νικητές στον πρωταθληματικό αγώνα σκητ για το «Κύπελλο Λεμεσού – τα Τάνεια».

Ο αγώνας ήταν ο τρίτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού, το περασμένο Σαββατοκύριακο 16 και 17 Μαρτίου με αθλοθέτη την εταιρία GARPOZIS ONSTRUCTIONS LTD.

Όπως και τα προηγούμενα χρόνια, ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του τέως διεθνή σκοπευτή και σκοπευτικού παράγοντα αείμνηστου Περικλή Τάνου και η οικογένεια του τιμώμενου απένειμε στο νικητή την καθιερωμένη τιμητική πλακέτα.

Πέρα από τη νίκη των δυο πρωταθλητών μας, εκείνο που ξεχώρισε στον αγώνα, ήταν η ισοφάριση του παγκύπριου ρεκόρ στο σκητ γυναικών από της πρωταθλήτρια της ΣΚΟΛΕΜ Άντρη Ελευθερίου με 120/125, ρεκόρ που κατείχε η ίδια από την περσινή χρονιά.

Το ίδιο αποτέλεσμα (120/125) ήταν και το ψηλότερο στο σκητ ανδρών, με το οποίο πέρασαν στον τελικό ο νικητής Σωτήρης Αντωνίου και ο Γιώργος Αχιλλέως του ΣΚΟΠΑΦ. Με 119/125 τους ακολούθησαν οι Τάσος Χαπέσιης (ΣΚΟΛΕΥ) και Φώτης Αθανασίου (ΣΚΟΑΜ), ενώ την
εξάδα του τελικού συμπλήρωσαν οι Μήλας Σέβος (ΣΚΟΛΑΡ) και Δημήτρης Κωνσταντίνου (ΣΚΟΠΑΦ) με 117/125.

Πρώτος από τη δοκιμασία των 10 «ντουμπλέ» του τελικού αποχώρησε ο Φώτης Αθανασίου με 16/20 και τον ακολούθησαν οι Τάσος Χαπέσιης (23/30) και Γιώργος Αχιλλέως (35/40).

Ο Σέβος Μήλας με 44/50 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ οι Σωτήρης Αντωνίου και Δημήτρης Κωνσταντίνου, οδηγήθηκαν σε μια ατέρμονη «μονομαχία» για το χρυσό μετάλλιο όπου οι 60 δίσκοι του τελικού δεν στάθηκαν αρκετοί για να ξεκαθαρίσει ο νικητής, αφού βρέθηκαν ισόβαθμοι με 55/60 και χρειάστηκαν άλλα 12 «ντουμπλέ», όπου ο Σωτήρης με 23/24 πήρε την πρώτη θέση, έναντι 22/24 του αθλητή της Πάφου που περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο.

Στον τελικό των γυναικών, η Παναγιώτα Ανδρέου (117/125) εξασφάλισε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με 54/60 έναντι 52/60 της Άντρης Ελευθερίου που τερμάτισε δεύτερη. Την τρίτη θέση κατέλαβε η Σωτηρία Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ (110/125) με 38/40
στον τελικό, ενώ η νικήτρια του σκητ νεανίδων Αναστασία Ελευθερίου της ΣΚΟΛΕΜ (101/125) με 22/30 στον τελικό κατετάγη τέταρτη στη γενική κατάταξη των γυναικών.

Στις άλλες κατηγορίες, ο Πέτρος Εγγλεζούδης της ΣΚΟΛΕΜ, με 115/125 ήταν ο νικητής στην Α’ κατηγορία των εφήβων, ενώ με το ίδιο αποτέλεσμα ο νεαρός Κλεάνθης Βαρναβίδης της ΣΚΟΛΕΥ εξασφάλισε την πρώτη θέση στους έφηβους της Β’ κατηγορίας και στη γενική
κατάταξη της Β’ κατηγορίας. Τέλος στο σκητ παίδων πρώτευσε ο Γιώργος Πετρίδης της ΣΚΟΛΕΜ με 104/125.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του τρίτου πρωταθληματικού αγώνα σκητ για το «Κύπελλο