Ομόνοια: Πήρε τον αέρα και το πλεονέκτημα έδρας του ΑΠΟΕΛ!

Μια εβδομάδα μετά την επικράτησή της στον τελικό του κυπέλλου η Ομόνοια υποχρέωσε τον ΑΠΟΕΛ σε ακόμη μια ήττα, αυτή τη φορά στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο «Λευκόθεο», για τον πρώτο τελικό, οι «πράσινοι» επικράτησαν 3-2 στα πέναλτι, χάρη σε απόκρουση του Σκαμπύλη στην τελευταία εκτέλεση από τον Ράφαελ, υποχρέωσαν τους «γαλαζοκίτρινους» στην πρώτη ήττα τους και τους απέσπασαν το πλεονέκτημα έδρας.

Η εξέλιξη του αγώνα
Ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στα 47 δευτερόλεπτα με ωραίο πλασέ του Λεάντρο, ενώ στο 4’ ο Ράφαελ από πλάγια θέση διαμόρφωσε το 2-0.
Η Ομόνοια ισοφάρισε με δύο τέρμα του Μαντέλι μέσα σε δύο λεπτά (6’, 8’) και πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με τον Σέζαρ (29’).
Οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν με τον αρχηγό Ομήρου στο 32’, ανέκτησαν το προβάδισμα στο 35’ με τον Παναγιώτου, όμως στο 40’ ο Μανόλη μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ έκανε το 4-4 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Η εξέλιξη της παράτασης
Στο πρώτο ημίχρονό της η Ομόνοια έκανε το 5-4 με τον Ιωάννου έπειτα από τακουνάκι του Σέζαρ να σκοράρει σε κενή εστία (44’), όμως ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό του δευτέρου μέρους με (δεκάμετρο) πέναλτι του Ράφαελ.

Το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Κοριτσιών Κ-15
Το μήνυμα του Μπεζούς-«Να με στηρίξετε, να πιστέψετε και να αγαπάτε την Ομόνοια»
Πλήγμα με Μπεζούς στην Ομόνοια-Έξι μήνες εκτός δράσης
Σπουδαία κίνηση για την Πάφο-Συνεργασία με την ακαδημία της Γουότφορντ
Τούτιτς: Η Ομόνοια μπορεί να πάρει πρωτάθλημα και κύπελλο, το αξίζει
Χωρίς Βαλμπουενά στον επαναληπτικό με Πάφο ο Απόλλωνας
Πώς απαντά το ΓΣΠ για το ενδιαφέρον της Ομόνοιας 29Μ και για οφειλόμενα ΑΠΟΕΛ και Ομόνοιας
Ανακοινώθηκαν τα τελευταία ντέρμπι του πρωταθλήματος από την ΚΟΠ
Έκανε αποδεκτό το αίτημα της ΚΟΠ η UEFA και αλλάζει η ώρα έναρξης των αγώνων της Εθνικής