Με ανατροπή πρώτη φορά στον 3ο γύρο του Ρολάντ Γκαρός

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε με 4-6, 6-0, 6-3, 7-5 τον Ούγκος Ντέλιεν και έφτασε στον 3ο γύρο του Roland Garros.

Για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα πάρει το εισιτήριο για τον 3ο γύρο του Roland Garros.

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε με ανατροπή σε 2.49' τον Ούγκο Ντέλιεν με 4-6, 6-0, 6-3, 7-5 παίζοντας κατά διαστήματα καλό τένις απέναντι στον Βολιβιανό ο οποίος έπαιζε με τραυματισμό στον αστράγαλο από το 1ο σετ.

Αξίζουν συγχαρητήρια στον Τσιτσιπά για την εμφάνιση και την πρόκριση αλλά και στον Ντέλιεν ο οποίος παρότι έπαιζε τραυματίας, έσφιξε τα δόντια, και δυσκόλεψε πάρα πολύ τον αντίπαλο του.

Επόμενος αντίπαλος του την Παρασκευή θα είναι ο νικητής του αγώνα Κραΐνοβιτς- Καρμπαγιές Μπαγιένα.

Ο Τσιτσιπάς είχε 42 winners έναντι 31 του Ντέλιεν, είχε επίσης 34-44 αβίαστα λάθη και 5-0 άσους. Βέβαια ο Βολιβιανός είχε 7 διπλά λάθη και ο Έλληνας μόλις 2.

Καλό ξεκίνημα, κακή συνέχεια

Το 1ο σετ ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε σε 49' υπέρ του Βολιβιανού ο οποίος αν και τραυματίστηκε και έδεσε το πόδι του στο 4-4 κατάφερε να κερδίσει.

Ο Τσιτσιπάς αρχίζει ιδανικά με μπρέικ (1-0) ενώ στη συνέχεια δεν επιτρέπει στον αντίπαλο του να φτάσει σε μπρέικ και κάνει το 2-0.

Ο Έλληνας τενίστας θα προηγηθεί με 3-1 αλλά ο Βολιβιανός με μπρέικ θα ισοφαρίσει σε 3-3.

Η αντεπίθεση του Ντέλιεν θα συνεχιστεί. Θα φτάσει στο 3-4 και στη συνέχεια θα τραυματιστεί στον αστράγαλο.

Συνεχίζει με δεμένο πόδι και ο Στέφανος ισοφαρίζει σε 4-4. Κερδίζει χωρίς... ανάσα το 9ο γκέιμ και με μπρέικ "γράφει" το 6-4!

Οι winners είναι 8-7 για τον Στέφανο και 10-9 τα αβίαστα λάθη για τον Ντέλιεν.

Χωρίς ανάσα το 1-1

Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν καταιγιστικός και ισοφάρισε σε 1-1 σε 31' κερδίζοντας το σετ με 6-0!

Πάλι ξεκίνησε με μπρέικ (1-0)ενώ πέτυχε 2ο μπρέικ για το 3-0! Το επόμενο γκέιμ ήταν δύσκολο και κράτησε 10'. Μετά από 8 ισοπαλίες ο Τσιτσιπάς το κερδίζει και φτάνει στο 4-0.

Ο Έλληνας φτάνει σε 3ο μπρέικ στο σετ για το 5-0 και το τελειώνει με 6-0.

Ελληνικό προβάδισμα

Στο 3ο σετ ο Βολιβιανός "σπάει" την παράδοση και παίρνει το 1ο γκέιμ αλλά η συνέχεια δεν είναι ιδανική για εκείνον.

Ο Τσιτσιπάς θέλει μόνο 2' για να ισοφαρίσει σε 1-1 και με μπρέικ φτάνει στο 2-1 και μετά στο 3-1.

Ο Ντέλιεν χωρίς να χάσει πόντο στο 5ο γκέιμ μειώνει σε 3-2. Η "απάντηση" είναι άμεση (4-2) αλλά ο Βολιβιανός παρότι παίζει με πόνους αντέχει και φτάνει στο 4-3.

Ο Στέφανος κερδίζει τα 2 επόμενα γκέιμ και θα προηγηθεί με 2-1 σετ.

Πήρε σετ και αγώνα με ανατροπή

Ο Ντέλιεν ανοίγει με μπρέικ (1-0) στο 4ο και σε 8' φτάνει στο 2-0. Ο Τσιτσιπάς μείωνει σε 2-1 αλλά δείχνει να έχε νεύρα αφού τον πιέζει πολύ ο αντίπαλος του.

Σε 16' ο Ντέλιεν που κουτσαίνει ελαφρώς φτάνει στο 3-1 και πλησιάζει στο 4-1. Ο Τσιτσιπάς όμως σβήνει το μπρέικ πόιντ και μειώνει σε 3-2.

Ο Βολιβιανός βγάζει τρομερούς πόντους και θα προηγηθεί με 4-2αλλά ο Έλληνας δεν το βάζει κάτω (4-3) και επιστρέφει στο σετ με μπρέικ στο 8ο (4-4)!

Το 5-4 είναι για τον Τσιτσιπά κόντρα σ' έναν αντίπαλο που παίζει με πόνους και δίνει τεράστιο αγώνα για να κρατηθεί στο ματς.

Ο Τσιτσιπάς έχει τρομερή ευκαιρία να κάνει το μπρέικ και να κερδίσει αλλά ο Ντέλιεν δεν του το επιτρέπει (του «σβήνει» τριπλό ματς πόιντ) και ισοφαρίζει σε 5-5.

Με φοβερή εμφάνιση και με άσο ο Στέφανος θα προηγηθεί με 6-5 και σε 2'49'' κερδίζει με 7-5 και 3-1 τον αγώνα.

Πηγή: gazzetta.gr

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ευρωπαϊκές χώρες θα στείλουν στρατό στη Γαλλία για έξτρα μέτρα ασφαλείας
Σηκώνεται η αυλαία του ΙΑΜΕ Series Cyprus
Tα πανηγύρια από τους καλαθοσφαιριστές του Κεραυνού μετά την κατάκτηση του ECOMMBX ΟΠΑΠ κυπέλλου (pics)
Κέρδισε την ΑΕΚ στον τελικό ο Κεραυνός και κατέκτησε το 12ο κύπελλο στην ιστορία του
«Ο Χεζόνια φοράει τα λευκά, αλλά… σκέφτεται το πράσινο»
Συνάντηση με τον Μπέκαμ στο προπονητικό κέντρο της Ίντερ Μαϊάμι για Τσιτσιπά και Μπαντόσα