Στους «16» με... λίγη περιπέτεια ο Τσιτσιπάς!

Παίδεψε τον εαυτό του ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αλλά τελικά ολοκλήρωσε... αυτό που ξεκίνησε χθες και έκλεισε θέση στον τέταρτο γύρο του Roland Garros για πρώτη φορά στην καριέρα του!

Ο νεαρός τενίστας έχασε το τρίτο σετ από τον Φίλιπ Κραΐνοβιτς, βρέθηκε αντιμέτωπος με σετ πόιντ στο τέταρτο, όμως κατάφερε να καθαρίσει τον αγώνα στο πρώτο του ματς πόιντ και να γράψει ιστορία!

Ο αγώνας διακόπηκε χθες στο τρίτο σετ, διότι είχε πέσει σκοτάδι στο Παρίσι, την ώρα που το σκορ ήταν 7-5, 6-3, 5-5. Ο Σέρβος πήρε το τρίτο με 7-6, αλλά ο Στεφ καθάρισε με 7-6 το τέταρτο και περιμένει τώρα έναν εκ των Σταν Βαβρίνκα, Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στον τέταρτο γύρο!

Eκτός όλων των άλλων, ισοφάρισε και την καλύτερη επίδοση Έλληνα τενίστα στο Roland Garros, που κρατούσε από το 1936 ο Λάζαρος Στάλος.

Πηγή: Sdna.gr