Φαμπιά-ΝΟ ρε Στέφανε!

«Βόμβα» μεγατόνων στο Wimbledon: ο Τόμας Φαμπιάνο, Νο.89 στον κόσμo, κέρδισε με 3-2 σετ τον Στέφανο Τσιτσιπά και «πέταξε» εκτός τον Έλληνα τενίστα από τον πρώτο γύρο!

Εκπληκτικός ο μικρόσωμος Ιταλός, λύγισε με 6-4, 3-6, 6-4, 6-7(8), 6-3 τον Στεφ και πήρε μεγάλη πρόκριση στη φάση των «64», όπου θα βρει τον Ίβο Κάρλοβιτς.

Δεν βρέθηκε στην καλύτερή του μέρα ο Τσιτσιπάς, ωστόσο είχε και απέναντί του έναν τενίστα που έκανε το... ματς της ζωής του και πήρε δικαιότατα τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του!

Σίγουρα μια απογοητευτική ήττα για τον νεαρό τενίστα, που έβλεπε πολύ μακριά στη διοργάνωση και ήλπιζε ότι θα έκανε το καλύτερό του Grand Slam σε μια επιφάνεια που ταιριάζει απόλυτα στο παιχνίδι του.

Το ματς, ωστόσο, «στράβωσε» από το ξεκίνημα και ο Στέφανος βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, χωρίς ποτέ να μπορέσει να δώσει τον δικό του ρυθμό.

Παρότι κατάφερε παλικαρίσια να σώσει δύο ματς πόιντ και να στείλει τον αγώνα σε πέμπτο σετ, δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι το μομέντουμ ήταν στην πλευρά του και έτσι γνώρισε ίσως την πιο οδυνηρή ήττα στην καριέρα του. Κυρίως διότι οι προσδοκίες ήταν μεγάλες...

Στο πρώτο σετ, λοιπόν, ο Φαμπιάνο ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και σημείωσε πρώτος το μπρέικ, ωστόσο ο Στέφανος το πήρε πίσω και το σετ ήταν ανοιχτό μέχρι το 5-4.

Σερβίροντας υπό πίεση, ο νεαρός τενίστας «λύγισε» και σχεδόν ανέλπιστα ο Ιταλός «έγραψε» το 1-0.
Πηγή: sdna.gr

Στην 20η θέση ο Παύλος Κοντίδης μετά την 3η κούρσα στο Κύπελλο Hyeres
ΒΙΝΤΕΟ: Αθλητής του ΜΜΑ κλώτσησε ring girl, έχασε τον αγώνα και μετά τον... λίντσαραν οι θεατές