Ισόβαθμες στην κορυφή ΑΕΛ και Ανόρθωση στην πετόσφαιρα γυναικών

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ΑΕΛ στην πρεμιέρα της Β Φάσης του πρωταθλήματος Α Κατηγορίας Γυναικών στο βόλεϊ.

Στην 15η αγωνιστική, πέντε αγώνες πριν από τη λήξη του πρωταθλήματος οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν με 3-1 στο Κλειστό «Νίκος Σολωμονίδης» τον Παφιακό με 3-1 σετ σε 124’ και βρέθηκε 1η ισόβαθμη με την Ανόρθωση στους 35 βαθμούς. Ο Παφιακός που έχασε μετά από δυο μήνες ελπίζει αφού είναι 3Ος με 34 βαθμούς.

Σύμφωνα με την ΚΟΠΕ, σε ένα πολύ κλειστό πρώτο σετ, η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα με 1-0 αφού κέρδισε με 25-21 σε 30’. Πολύ μεγάλο ντέρμπι έγινε στο δεύτερο σετ με τον Παφιακό να προηγείται 14-16 με την ΑΕΛ να ανατρέπει το σκορ 24-22, αλλά την ομάδα της Πάφου να ισοφαρίζει 24-24. Η ΑΕΛ άντεξε και πήρε το σετ 28-26 σε 34’ εξασφαλίζοντας και το δεύτερο σετ. Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν 09-09, αλλά ο Παφιακός πήρε μικρό προβάδισμα 13-16 και 14-18.

Η ΑΕΛ όμως επέστρεψε μειώνοντας στον πόντο 18-19, αλλά ο Παφιακός αντέδρασε και προηγήθηκε 20-24 για να κερδίσει το σετ σε 30’ 21-25 μειώνοντας σε 1-2 το σκορ. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 13-08, αλλά ο Παφιακός κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ 16-13 για να μειώσει και άλλο 19-17 δίνοντας χρώμα αγωνίας στο ντέρμπι του «Νίκος Σολωμονίδης». Τελικά, η ομάδα του Μασιά κέρδισε 25-23 σε 30’ εξασφαλίζοντας τη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Stedile, Μoreira, Πεχλιβάνη, Παύλου, Dudnikova – Λίμπερο: Κοκκή – Αλλαγές: Kατσουνωτού. ΠΑΦΙΑΚΟΣ (A. KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ): Κωνσταντίνου, Da Silva, Θεοτή, Batista, Μelo, Ιορδάνους – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Τilley.

Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως κέρδισε στο ντέρμπι της πρεμιέρας της Β' Φάσης του πρωταθλήματος Α Κατηγορίας Γυναικών στο βόλεϊ, στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου, την Ανόρθωση με 3-2 σετ και έβαλε «φωτιά» στην κορυφή πέντε αγώνες πριν από τη λήξη.

Σύμφωνα με την ΚΟΠΕ, στο πρώτο σετ η Ανόρθωση είχε μικρό προβάδισμα στο σκορ, αλλά η Ολυμπιάδα ισοφάρισε 22-22 και το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες 23-25 σε 26΄ για τις πρωταθλήτριες. Η Ολυμπιάδα ήταν ανώτερη στο δεύτερο σετ μετά τα μέσα του σετ 13-10. Η ομάδα της Νεαπόλης προηγήθηκε 23-14 για να κερδίσει 25-14 σε 23’ ισοφαρίζοντας το προσφυγικό ντέρμπι. Το τρίτο καθοριστικό σετ ήταν ισορροπημένο με την Ανόρθωση να παίρνει μικρό προβάδισμα 04-06. Η Ανόρθωση ξέφυγε 06-11, αλλά η Ολυμπιάδα μείωσε 10-14 προτού με νέο ντεμαράζ η «Μεγάλη Κυρία» πάρει διαφορά 16-22 και κερδίσει 17-25 σε 24’ γράφοντας το 1-2. Η Ολυμπιάδα μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ και βρέθηκε στο +4 07-03.

Οι παίκτριες του Γιαπάνη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έγραψαν το 11-04 δείχνοντας ότι πατούσαν πολύ γερά στο σετ. Η Ολυμπιάδα κυριάρχησε και προηγήθηκε 19-07. Η ομάδα της Νεάπολης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και βρέθηκε στο +11 23-12 και σε 22’ ισοφάρισε δίκαια τον αγώνα 2-2 κερδίζοντας το σετ 25-14. Στο τάι– μπρέικ η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 06-04, με την Ανόρθωση να μειώνει στην αλλαγή τερέν σε 08-07. Η ομάδα του Γιαπάνη όμως είχε σταθερά το προβάδισμα 10-07, ενώ με το 12-09 έγινε φαβορί του ντέρμπι. Η Ολυμπιάδα έλεγξε το σετ 14-10 και κέρδισε 15-10 σε 19’ γράφοντας το 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Hudima, Donchuk, Μανίταρου, Simanowski, Cudworth, Juric – Λίμπερο: Κούτα

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (AL. BOSCOVIC): Taylor, Χαραλάμπους, Bratunhina, Caetano, Bασιλείου, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Ριαλά.

Η βαθμολογία Ομίλου Τίτλου

Μετά την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής, η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

1. ΑΕΛ (12-03, 38-15) 35
2. Ανόρθωση (11-04, 40-15) 35
3. Παφιακός (11-04, 36-15) 34
4. Ολυμπιάδα Νεαπόλεως (11-04 37-23) 29

ΑΕΚ ήταν η μεγάλη κερδισμένη της 15ης αγωνιστικής – 1ης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών για τον Όμιλο Διαβάθμισης που άρχισε την Τρίτη. Οι «κιτρινοπράσινες» κέρδισαν στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 1-3 σετ και έχει φιξάρει την παραμονή της πέντε αγώνες πριν το τέλος. Εξάλλου, ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε την Ομόνοια με 3-0 και βρίσκεται πολύ κοντά στην 1η θέση του Ομίλου 5-8.

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ΟΜΟΝΟΙΑ -Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3 (13-25, 08-25, 14-25)

Εύκολο ήταν το πέρασμα του Property Gallery Απόλλωνα από τη Λευκωσία όπου στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών για την 15η αγωνιστική κέρδισε την Ομόνοια με 0-3 σετ. Οι «γαλάζιες» προπορεύονται στον Όμιλο 5-8, ενώ η Ομόνοια στο ντεμπούτο του Παύλου Παύλου στον πάγκο της προσπάθησε για άλλο ένα αγώνα.

Ο Property Gallery Απόλλων ήταν πολύ σοβαρός στον αγώνα και κέρδισε εύκολα τα δυο πρώτα σετ 13-25 και 08-25 προηγούμενος 0-2 σετ.

Oι Λεμεσιανές διατήρησαν τη σταθερότητά τους παρά τις αλλαγές και είχαν σταθερά μεγάλο προβάδισμα στο τρίτο σετ 06-12, 14-24 για να κερδίσουν 14-25 και να πάρουν τη νίκη με 0-3 σετ σε 61’.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Π. ΠΑΥΛΟΥ): Αλεξάνδρου, Χαραλάμπους, Macklasky,Popolitova, Mαργιόλα, Γ. Παπασάββα – Λίμπερο: Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Καλτσιά.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (D. LETSIEV): Shaidulina, Πέτρου Ε., Saini, Jenkins, Πέτρου Ε, Λάμπρου – Λίμπερο1: Χριστοφόρου, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Μιχαήλ, Valkova.

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΑΕΚ 1-3 (20-25, 25-21, 14-25, 21-25)

Οι επόμενες πέντε αγωνιστικές μέχρι την ολοκλήρωση της Β φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών είναι τυπικής διαδικασίας για την ΑΕΚ. Οι «κιτρινοπράσινες» κέρδισαν στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου, 1η για τον Όμιλο 5-8, το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 1-3 σετ και «καθάρισαν» την παραμονή. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου συνεχίζει μετά την ήττα την προσπάθεια παραμονής.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα δυο πρώτα σετ, αφού η ΑΕΚ κέρδισε το πρώτο 20-25 σε 24’ και το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου κέρδισε το δεύτερο αφού ξέφυγε στα τελικά στάδια 25-21 σε 26’. Με το σκορ στο 1-1 η ΑΕΚ αντέδρασε και στο τρίτο επιβλήθηκε εύκολα με 14-25 σε 22’ αφού βρέθηκε στο +12 12-24 και έγραψε το 1-2 στα σετ.

Από τα αρχικά στάδια του τέταρτου σετ η ομάδα του Aυγόρου ήταν καλύτερη και προηγήθηκε 06-03 και 10-07. Οι «κιτρινοπράσινες» της Λάρνακας όμως ανέβηκαν και ισοφάρισαν 13-13, ενώ το τέταρτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με την ΑΕΚ στην τελική ευθεία να κερδίζει 18-21. Η ψυχολογία βοήθησε την ομάδα της ΑΕΚ να πάρει τα πάνω της και κέρδισε το σετ 21-25 σε 27’ και τον αγώνα 1-3 σετ.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Μιχαήλ, Λουκά, Paloma, Χρίστου, Eυσταθίου, Ζυμαράκη – Λίμπερο: Παπαδοπούλου – Αλλαγές: Χαραλάμπους.

ΑΕΚ(XΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ): Slankamerac, Iωάννου, Δημητρίου, Χαραλάμπους, Scott, Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.