Ασταμάτητος ο Χάμιλτον πήρε και τον επεισοδιακό αγώνα της Ιταλίας

Επιστροφή στις νίκες για τον Λουίς Χάμιλτον που κέρδισε το Grand Prix της Τοσκάνης και έφτασε στις 90 νίκες. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν ο νικητής του 9ου Grand Prix της φετινής σεζόν της Formula 1 που διεξήχθη στην Τοσκάνη της Ιταλίας και ήταν αρκετά επεισοδιακό με δύο διακοπές, δύο κόκκινες σημαίες, ατυχήματα και οκτώ εγκαταλείψεις.

Ο Χάμιλτον είδε πρώτος την καρό σημαία, ενώ το 1-2 ολοκλήρωσε η Mercedes με τον Μπότας. Στην 3η θέση βρέθηκε ο Άλμπον ο οποίος ανέβηκε για πρώτη φορά στο πόντιουμ ενώ το εντυπωσιακό είναι πως κανείς εκ της πρώτης τριάδας του προηγούμενου αγώνα στην Ιταλία δεν ολοκλήρωσε τον αγώνα ο οποίος κράτησε συνολικά 2,5 ώρες.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ: Χάος στο γκραν πρι της Ιταλίας-Έξι εγκαταλείψεις σε έξι γύρους

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Σε μια δύσκολη πίστα όπου οι οδηγοί έτρεχαν για πρώτη φορά και ήταν αρκετά στενή τα πράγματα ξεκίνησαν με τους χειρότερους οιωνούς. Στη δεύτερη στροφή μετά την εκκίνηση είχαμε σφοδρή σύγκρουση με τους Γκασλί και Φερστάπεν να βγαίνουν εκτός αγώνα και το αυτοκίνητο ασφαλείας να μπαίνει στην πίστα.

Μετά από πέντε γύρους και ενώ το Grand Prix ήταν έτοιμο να ξεκινήσει υπήρξε καθυστέρηση στις πίσω θέσεις και νέα σύγκρουση μεταξύ τεσσάρων οδηγών με αποτέλεσμα να έχουμε κόκκινη σημαία και την πρώτη διακοπή του αγώνα.

Το Grand Prix ξεκίνησε και πάλι με 14 οδηγούς στην εκκίνηση και με τον Χάμιλτον να φεύγει πάλι μπροστά και να ηγείται του αγώνα αφήνοντας πίσω του να γίνεται ένας μικρός χαμός ανάμεσα στους Λεκλέρκ, Ρικιάρντο και Στρολ. Και πάλι όμως η Ferrari δεν δικαίωσε τις προσδοκίες και έμεινε πίσω.

Στον 44ο γύρο ο Στρολ έφυγε με μεγάλη ταχύτητα στις μπαριέρες με αποτέλεσμα τη νέα διακοπή του αγώνα και πάλι με κόκκινη σημαία. Οι οδηγοί πήγαν πάλι στα πιτ και ο αγώας ξεκίνησε με τρίτη... εκκίνηση και πάλι. Αρχικά ο Ρικιάρντο μπόρεσε να περάσει τον Μπότας αλλά στον επόμενο γύρο ο οδηγός της Μερσέντες τον πέρασε και πάλι. Μάλιστα ο Αυστραλός έχασε τη θέση του και από τον Άλμπον ο οποίος τον περάσε εντυπωσιακά και κατάφερε μέχρι τέλους να διατηρήσει την τρίτη θέση και να ανέβει για πρώτη φορά στο πόντιουμ.

Απογοητευτική ήταν και πάλι η εμφάνιση των δύο Ferrari. Στο 1000ο γκραν πρι στην ιστορία τους οι Λεκλέρκ και Φέτελ τερμάτισαν στην 9η και 10η θέση στην ιστορία τους με τον Ραικόνεν να είναι στην 8η θέση. Ο Φινλανδός όμως είχε τιμωρηθεί με ποινή πέντε δευτερολέπτων και έτσι ο Λεκλέρκ ανέβηκε τελικά στην 8η θέση.