Παγκόσμιος πρωταθλητής ο γιός του Μίκαελ Σουμάχερ

Ο Μικ Σουμάχερ, γιος του θρυλικού Μίκαελ Σουμάχερ, που θα κάνει το ντεμπούτο του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Formula 1, το 2021 με τη Haas, στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο πρωτάθλημα της Formula 2.

Ο 21χρονος Γερμανός οδηγός στο σημερινό Grand Prix στο Σακχίρ του Μπαχρέιν, μολονότι τερμάτισε στην 18η θέση, κατέκτησε τον τίτλο, έχοντας 14 περισσότερους βαθμούς από τον Βρετανό, Κάλουμ Εϊλοτ.

Ο Μικ είναι ο πρώτος Γερμανός μετά τον Νίκο Χούλκενμπεργκ το 2009 που ανακηρύσσεται πρωταθλητής στη Formula 2 η οποία ονομαζόταν τότε ακόμη GP2. Ο 21χρονος πρωταθλητής δήλωσε τα εξής αμέσως μετά την επισημοποίηση των αποτελεσμάτων: «Είμαι συγκλονισμένος. Δεν τα έχω εμπεδώσει ακόμη όλα καλά και δεν νιώθω ακόμη πραγματικά σαν πρωταθλητής. Αυτά θα μου πάρουν μερικές ημέρες ακόμη. Συνεργάστηκα με τόσο πολλούς υπέροχους ανθρώπους. Θέλω να πω σε αυτούς τους ανθρώπους: Σας αγαπώ πολύ.»

Πηγή: iefimerida.gr

ΒΙΝΤΕΟ: Τι έβαλε! Το ασύλληπτο εκτός ισορροπίας τρίποντο και φάουλ του Ντε Κολό πίσω από κέντρο
Οδοστρωτήρας αλλά μόνος ο Αντετοκούνμπο, ηττήθηκε στην Νέα Ορλεάνη
Κι όταν όλοι είπαν έχασε ο Ολυμπιακός, ο Γουίλιαμς-Γκος έκλεισε το μάτι στον Μπαρτζώκα...
Ολυμπιακοί Αγώνες: Ευρωπαϊκές χώρες θα στείλουν στρατό στη Γαλλία για έξτρα μέτρα ασφαλείας