Παγδατης: Καθάρισε Μπέκερ και βλέπει Κύργιο

Ιδανικά επέστρεψε στο ATP Tour ο Μάρκος Παγδατής ο οποίος στο τελευταίο ανδρικό παιχνίδι της 2ης ημέρας των αγώνων στο Miami Open, κέρδισε 2-0 σετ τον Μπένζαμιν Μπέκερ και σφράγισε το μεγάλο ντέρμπι με τον Νικ Κύργιο στους "64" του θεσμού!

Ένα μήνα μετά την εξαιρετική του πορεία έως τον τελικό τoυ Dubai Championships κι αφού βοήθησε την Κύπρο να επιστρέψει στο Group II του Davis Cup, ο Μάρκος Παγδατής επέστρεψε στα courts και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο.

Ο 30χρονος Κύπριος που εμφανίζεται πολύ δυνατός φέτος, απόρροια της πολύ δυνατής προετοιμασίας στην off season, έπιασε πολύ καλή απόδοση στην πρεμιέρα του στο Μαϊάμι και επικράτησε με 6-3, 6-4 του Μπένζαμιν Μπέκερ, για τον 1ο γύρο της Masters διοργάνωσης.

Το Νο40 της παγκόσμιας κατάταξης, σημείωσε δύο γρήγορα breaks στο ξεκίνημα του ματς και παρότι ο Μπέκερ αντέδρασε, παίρνοντας πίσω το ένα break, ο Μάρκος δεν δυσκολεύτηκε να κλείσει το εναρκτήριο σετ.

Στο 2ο σετ, ο Παγδατής σέρβιρε ακόμα καλύτερα, ήταν πιο σταθερός από τη βασική γραμμή και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το γρήγορο break που σημείωσε, για να φτάσει στην τελική επικράτηση μετά από 1 ώρα και 25 λεπτά κατά τα οποία είχε 26 winners, έξι εκ των οποίων άσοι.

Ήταν η 3η νίκη του Παγδατή επί του 33χρονου Γερμανού, Νο100 στον κόσμο, σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Πλέον, όλοι περιμένουν το μεγάλο ντέρμπι με τον 24-Νικ Κύργιο στο 2ο γύρο, στην πρώτη συνάντηση των δύο ανδρών στο tour.

Από τους χθεσινούς αγώνες προέκυψαν και οι αντίπαλοι των Ναδάλ, Μάρει, Βαβρίνκα.

Ο Ράφα θα αντιμετωπίσει τον Βόσνιο, Νταμίρ Τζουμούρ που κέρδισε με 4-6, 6-3, 6-4 τον Λεονάρντο Μάγερ ενώ ο Μάρει θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ντένις Ίστομιν που επιβλήθηκε δύσκολα 4-6, 7-5, 7-5 του Μπόρνα Τσόριτς.

Τέλος, ο Βαβρίνκα θα ξεκινήσει το Σάββατο με αντίπαλο τον Αντρέι Κουζνέτσοφ που με τη σειρά του απέκλεισε με 6-2, 6-3 τον Ρότζεριο Ντούτρα Σίλβα.

Πηγή: tennis24.gr

Ακυρώθηκε ο Κινέζος που άφησαν οι Αφρικανοί να κερδίσει στον ημιμαραθώνιο του Πεκίνου
Οι Πέλικανς πέταξαν εκτός playoffs Κινγκς και Βεζένκοβ, νίκη με 105-98 και τώρα... Θάντερ
«Αυτό είναι το καλύτερό μου αποτέλεσμα εδώ και πολύ καιρό»
Οι Χιτ διέλυσαν τους Μπουλς και προκρίθηκαν στα playoffs, όπου τους περιμένουν οι Σέλτικς