ʼλωσε την Πόλη η Κύπρια καρατέκα Ελένη Κοντού-Κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο

Η Κύπρια καρατέκα Ειρήνη Κοντού άλωσε την Πόλη, κερδίζοντας το Αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία U18 -48kg στο παγκόσμιο πρωτάθλημα καράτε WKF Youth League που έχει διεξαχθεί μεταξύ 17-19 Σεπτεμβρίου στην Κωνσταντινούπολη.

Στο αγωνιστικό μέρος της διοργάνωσης, η οποία διεξάχθηκε σε πολύ υψηλό επίπεδο έλαβαν μέρος 800 αθλητές από 51 χώρες

Οι αναμετρήσεις για τα μετάλλια ήταν πολύ σκληρές και η Κύπρια Ειρήνη Κοντού κατάφερε να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου μετά από τρεις διαδοχικές νίκες κόντρα σε κορυφαίες αθλήτριες.

Ανάμεσα στις αντιπάλους της ήταν η Τουρκάλα Παγκόσμια και Πανευρωπαϊκή πρωταθλήτρια καθώς επίσης και η πρωταθλήτρια της Χιλής, η οποία βρίσκεται στις 10 καλύτερες αθλήτριες στην Παγκόσμια κατάταξη της βαθμολογίας.

Η Κύπρος πλέον βρίσκετε στο βάθρο μεταλλίων σε μεγάλες διοργανώσεις, ανεβάζοντας έτσι το κυπριακό καράτε και τον κυπριακό αθλητισμό γενικότερα.

Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για την εξιχνίαση της δολοφονίας του Λυγγερίδη-Από ποιον δόθηκε η εντολή
Κορυφαίος στα βραβεία Laureus ο Τζόκοβιτς
Στην 20η θέση ο Παύλος Κοντίδης μετά την 3η κούρσα στο Κύπελλο Hyeres
ΒΙΝΤΕΟ: Αθλητής του ΜΜΑ κλώτσησε ring girl, έχασε τον αγώνα και μετά τον... λίντσαραν οι θεατές