Δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Australian Open η Σάκκαρη

Με νίκη, παρά το φανερό άγχος της, μπήκε στο Australian Open η Μαρία Σάκκαρη η οποία επικράτησε 2-0 σετ της Γερμανίδας, Τατιάνα Μαρία.

Το έργο της 26χρονης Ελληνίδας θα μπορούσε να είναι και πιο εύκολο απέναντι στο Νο258 της Παγκόσμιας κατάταξης, όμως τα πολλά αβίαστα λάθη της δεν της το επέτρεψαν.

Είναι χαρακτηριστικό πως η Σάκκαρη ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 37 αβίαστα λάθη για 28 winners, ενώ η αντίπαλός της είχε αντίστοιχα 23 για 15.

Οι δύο τενίστριες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το ένατο game του πρώτου σετ. Σε εκείνο το σημείο η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να κάνει το break και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της για να κλείσει το σετ με 6-4.

Το δεύτερο σετ εξελίχτηκε σε ακόμα μεγαλύτερο θρίλερ αφού μάλιστα η Σάκκαρη χρειάστηκε σβήσει break point της Γερμανίδας στο 8ο game.

Τελικά, οι δύο αθλήτριες οδηγήθηκαν στο tie break όπου η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν ανώτερη και πήρε τη νίκη με 6-4, 7-6 (2).

Πηγή: sport24.gr

Δύο παιχνίδια για την 11η αγωνιστική στον δεύτερο όμιλο
Στον εισαγγελέα οι συλληφθέντες για τη δολοφονία Λυγγερίδη-Οι πέντε ηθικοί αυτουργοί
Η πρώτη αντίδραση Πελενδρίτου μετά το χρυσό στη Μαδέιρα-«Πολύ σημαντικό»
Για εγκληματική οργάνωση κατηγορούνται οι συλληφθέντες-Πάνω από 150 στη δικογραφία
Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Καρολίνα Πελενδρίτου
Επικράτησε με πεντάρα της ΑΕΖ η Καρμιώτισσα-Κατατρόπωσε την ΑΕΛ ο Απόλλωνας
Φανταστικός Τσιτσιπάς, απέκλεισε με ανατροπή τον Λάγιοβιτς και παίζει για τον τίτλο στην Βαρκελώνη
Καταγγελία σε βάρος Αμερικανού μπασκετμπολίστα στην Ελλάδα για ενδοοικογενειακή βία
Ακυρώθηκε ο Κινέζος που άφησαν οι Αφρικανοί να κερδίσει στον ημιμαραθώνιο του Πεκίνου
Οι Πέλικανς πέταξαν εκτός playoffs Κινγκς και Βεζένκοβ, νίκη με 105-98 και τώρα... Θάντερ