Τετάρτη, 28 Σεπτεμβρίου, 2022 | Επικοινωνία
trans gif

Mε δύο επιτυχίες η πρώτη ημέρα της Κυπριακής αποστολής στους Μεσογειακούς

  27/06/2022 06:56
Mε δύο επιτυχίες η πρώτη ημέρα της Κυπριακής αποστολής στους Μεσογειακούς

Mε δύο επιτυχίες η πρώτη ημέρα της Κυπριακής αποστολής στους Μεσογειακούς

  27/06/2022 06:56

Με δύο μεγάλες επιτυχίες συνοδεύτηκε η πρώτη αγωνιστική μέρα της συμμετοχής της αποστολής της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής στους 19ους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Οράν.  

Ο Μάρκος Ζίγκας Τσαγγαράς άνοιξε λογαριασμό για την Κύπρο στον πίνακα των μεταλλίων κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 67Kg στο Καράτε. Είναι το πρώτο μετάλλιο που κερδίζει το άθλημα του Καράτε σε Μεσογειακούς Αγώνες.

Στο Μπάτμιντον στο Διπλό η Ελένη Χριστοδούλου και η Εύα Καττιρτζή πέρασαν στον αυριανό ημιτελικό και έχουν εξασφαλισμένο τουλάχιστον ένα χάλκινο μετάλλιο (αφού θα δοθούν μετάλλια και στους δύο ηττημένους των ημιτελικών) ωστόσο ο στόχος τους είναι πλέον για ψηλότερα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των κυπριακών συμμετοχών την Κυριακή 26 Ιουνίου

ΜΠΑΤΜΙΝΤΟΝ

  • Διπλό Ανδρών «16» : Καττιρτζή A./ (Cyp) – Μαρέιρος/Ροντρίγκεζ (Por) 0-2 (12-21, 11-21) 
  • Διπλό Γυναικών «16» : Καττιρτζή Ε./Χριστοδούλου Ε. (Cyp) – Λέιτε / Γκονσάλβες (Por) 2-0 (21-15, 21-19)
  • Διπλό Γυναικών «8» : Καττιρτζή Ε./ Χριστοδούλου Ε. (Cyp) – (Alg) 2-0

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ 

  • Ομαδικό / Προκριματικοί – Group 1 
  • Κύπρος-Σλοβενία 0-3
  • Τζόζεφ Ηλία – Ντάρκο Γιόργκιτς 0-3 (7-11, 1-11, 2-11)
  • Μάριος Γιάγκου – Ντένι Κοζούλ 1-3 (7-11, 11-6, 7-11, 8-11)
  • Μάριος Γιάγκου / Ηλία Σιαρμπέλ Vs Ντ. Κοζούλ /Ντ. Γιόρκιτς 0-3 (7-11, 4-11, 3-11)

ΚΑΡΑΤΕ

  • -50Kg    Κοντού Ειρήνη Cyp) Vs Ούρσα Χάμπερλ 0-1 (7η θέση)
  • -55Kg Προκριματικός    Γκονζάλες Αριάννες Μίλες (Cyp) Vs Αχλάμ Γιουσέφ (Egy) 1-7
  • -55Kg Ρεπεσάζ    Γκονζάλες Αριάννες Μίλες (Cyp) Vs Φαριτά Λεμπτί (Mor) 2-2
  • -55Kg Ρεπεσάζ    Γκονζάλες Αριάννες Μίλες (Cyp) Vs Τουγκμπά Γιακάν (Mor) 0-0 (4η θέση
  • -61Kg    Προκριματικός    Στυλιανού Ανθή Vs Αντελίνα Ράμα (Cos) 2-0
  • 61Kg    Προκριματικός    Στυλιανού Ανθή Vs Καΐμα Μίντι (Cos) 0-3
  • 61Kg    Ρεπεσάζ     Στυλιανού Ανθή Vs Σάντρα Φερνάντεζ (And) 2-2 (5η θέση)
  • -60Kg Χρίστος Θεοπέμπτου (Cyp) Vs Αμρ Αμπουκόρα (Egy)    0-0 (αποκλείστηκε)
  • -67Kg Προκριματικός    Ζίγκας Τσαγγαράς Μάρκος Vs  (Srb) 8-1
  • -67Kg Ημιτελικός    Ζίγκας Τσαγγαράς Μάρκος Vs 0-4 Λούκα Μαρέσκα (Ita)
  • -67Kg 3η-4η θέση     Ζίγκας Τσαγγαράς Μάρκος Vs Γιουνές Σαλμί 5-4 (Fra) (Χάλκινο μετάλλιο)
  • -75Kg Λοϊζίδης Παναγιώτης Vs Ουσαμά Ζαΐντ (Alg) 0-5
  • -75Kg Λοϊζίδης Παναγιώτης Vs Χαμζά Τουρούλια (Bih) 0-4 (7η θέση)
Για να σχολιάσετε κάντε κλικ εδώ
 
Πίσω στην αρχή της σελίδας