Θετική η εμφάνιση της Τοξοβολίας-Πρόκριση στους «32»

Αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα της Τοξοβολίας, τόσο σε Ατομικό όσο και Ομαδικό επίπεδο, αναφέρει σε ανακοίνωσή της η Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή. Αρχικά όλοι οι Τοξοβόλοι (τρεις άνδρες και τρεις γυναίκες), προκρίθηκαν στο κυρίως ταμπλό στη φάση των «32», για τους αγώνες που θα αρχίσουν την Πέμπτη.

Στο Ομαδικό, η ομάδα των Ανδρών, που αρχικά προκρίθηκε με καθαρή νίκη επί του Κοσόβου με 6-0, αντιμετώπισε στον προημιτελικό την πανίσχυρη Ιταλία, έχασε τον έναν από τους τρεις αγώνες στις λεπτομέρειες και αποκλείστηκε με ήττα 6-0. Ωστόσο το γεγονός ότι η Ιταλία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο σε συνδυασμό με το σκορ που κατέγραψε η ομάδα στον αγώνα με την Κύπρο, έφερε την Κύπρο στην 5η θέση της κατάταξης, ένα αποτέλεσμα αρκετά τιμητικό, αναφέρει η ανακοίνωση.

Στο Μπάτμιντον η Ελένη Χριστοδούλου, ολοκλήρωσε την παρουσία της στα προημιτελικά με ήττα από την Οκάνα Κοράλες από την Ισπανία.

Αντίστοιχα, στην Αντισφαίριση, ο Πέτρος Χρυσοχός βρήκε απέναντι του στον προημιτελικό το Νο2 του ταμπλό Ιταλό Φρανσέσκο Πασσάρο, που βρίσκεται κοντά στο Νο200 της παγκόσμιας κατάταξης, πάλεψε τον αγώνα, αλλά αποκλείστηκε με 2-1 σετ.

Στο Τζούντο οι δύο αθλητές Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι και Σοφία Ασβεστά ξεκίνησαν πολύ καλά σημειώνοντας από δύο νίκες και έφτασαν μέχρι τον προημιτελικό. Ακολούθησαν και για τους δύο ήττες στον επόμενο αγώνα και αποκλεισμός. Από τον πρώτο γύρο αποκλείστηκε ο Γιώργος Κοροτζίδης.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα της κυπριακής ομάδας ανά αγώνισμα:

ΜΠΑΤΜΙΝΤΟΝ

«8»     Χριστοδούλου Ελένη Vs Κοράλες Οκάνα (ESP) 0-2 (9-21, 17-21)

ΤΕΝΙΣ

«8»     Χρυσοχός Πέτρος Vs Πασσάρο Φρανσέσκο (ΙΤΑ)         1-2 (1-6, 6-1, 1-6)