Πρόωρος αποκλεισμός για Μάρκο

Πολύ πιο πρόωρα απ'το αναμενόμενο ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις του Μάρκου Παγδατή στο BRD Nastase Tiriac Trophy του Βουκουρεστίου, μετά την ήττα στον 1ο γύρο απ'τον Μάρκο Τσεκινάτο.

Η επιστροφή του Μάρκου Παγδατή στα ευρωπαϊκά courts, δεν ήταν η επιθυμητή...

Προερχόμενος από πολύ καλές εμφανίσεις στο χώμα του Χιούστον, ο Κύπριος άσος γνώρισε ελεγχόμενη ήττα στα δύο σετ απ'τον συνονόματό του, Μάρκο Τσεκινάτο και αποχαιρέτησε πρόωρα την Ρουμανική πρωτεύουσα.

Ο 23χρονος Ιταλός, Νο99 στον κόσμο, έπαιξε καλύτερο τένις και επιβλήθηκε 6-2, 6-4 του Παγδατή, σημειώνοντας μόλις την 1η του φετινή νίκη σε κυρίως ταμπλό ATP διοργάνωσης, μετά από 7 σερί αποτυχημένες προσπάθειες.

Στο εναρκτήριο σετ ο Τσεκινάτο μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 3-1 games ενώ έκλεισε με break το πρώτο κομμάτι του αγώνα (6-2).

Στις αρχές του 2ου σετ ο Παγδατής αντέδρασε όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες του, χάνοντας τέσσερα break points με αποτέλεσμα ο Ιταλός να τον τιμωρήσει στο τελευταίο game του αγώνα, όπου με νέο break ολοκλήρωσε τη νίκη του σε 1 ώρα και 14 λεπτά.

Στο 2ο γύρο, ο Ιταλός άσος θα αντιμετωπίσει τον φορμαρισμένο Νταμίρ Τζουμούρ.

Στο μεταξύ, ο Λούκας Πουίγ συνέχισε τα πολύ θετικά αποτελέσματα στη φετινή σεζόν, κερδίζοντας με 6-3, 6-4 τον Ντούσαν Λάγιοβιτς στον πρώτο αγώνα που ολοκληρώθηκε την Τρίτη.

Ο 22χρονος Γάλλος, Νο72 στον κόσμο, στους "16" θα αντιμετωπίσει το Νο2 του ταμπλό Ίβο Κάρλοβιτς!

Στο Ζάγκρεμπ η κυπριακή αποστολή για το το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τζούντο
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για την εξιχνίαση της δολοφονίας του Λυγγερίδη-Από ποιον δόθηκε η εντολή
Κορυφαίος στα βραβεία Laureus ο Τζόκοβιτς
Ξέσπασμα Αταμάν-«Αν δεν πάμε F4 δε θα 'μαι του χρόνου στον Παναθηναϊκό»
Στην 20η θέση ο Παύλος Κοντίδης μετά την 3η κούρσα στο Κύπελλο Hyeres
ΒΙΝΤΕΟ: Αθλητής του ΜΜΑ κλώτσησε ring girl, έχασε τον αγώνα και μετά τον... λίντσαραν οι θεατές