Κλίβελαντ Καβαλίερς - Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς 120-90

Oι Ουόριορς είχαν κάνει με εμφατικό τρόπο το 2-0 στη σειρά των τελικών, επικρατώντας στον 2ο ματς του Όκλαντ με 110-77 και πήγαινε στο Κλίβελαντ με στόχο μία νίκη προκειμένου να γίνει το απόλυτο φαβορί.

Τα πράγματα όμως για την παρέα του Στεφ Κάρι δεν ήταν τόσο εύκολα, όσο στα δύο πρώτα ματς. Οι Καβαλίερς πήραν το αίμα τους πίσω και με τους ΛεΜπρόν-Ίρβινγκ απάντησαν με 30 πόντους διαφορά, επικρατώντας 120-90!

Μεγάλη εμφάνιση για τους «Καβς», οι οποίοι ενόψει του 4ου ματς και πάλι στο Κλίβελαντ πήραν ψυχολογία και θέλουν τη νίκη για να φέρουν τη σειρά στο 2-2 και να μπουν δυνατά στη διεκδίκηση του τίτλου.

Το κακό ξεκίνημα των Ουόριορς, που σημείωσαν μόλις 16 πόντους στην 1η περίοδο, τους έβαζε από την αρχή να κυνηγάνε και κατάφεραν στο ημίχρονο να μαζέψουν τη διαφορά, όμως το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Η διαφορά στην τρίτη περίοδο έφτασε στους 20 (89-69) για να συνεχίστεί το σόου ακόμα και στο φινάλε, οταν όλα είχαν κριθεί.

Κορυφαίος ο ΛεΜπρόν Τζέιμς για τους «Καβς» με 32 πόντους, 11 ριμπάουτντ και 6 ασίστ, με τον Ίρβινγκ να ακολουθεί στους 30 (3/7τρ.) με 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ. 20 πόντους για τον Τζέι Αρ Σμιθ με 5/10 τρίποντα.

Από την άλλη ο Κάρι ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Ουόριορς με 19 πόντους (3/9τρ.), με τον Μπάρνς να ακολουθεί στους 18. Στα ρηχά ο Τόμπσον με 10 πόντους και μόλις με 1/7 τρίποντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-16, 51-43, 89-69, 120-90

Καβαλίερς (Λου): Τζέφερσον 9 (8ριμπ.), Τζέιμς 32 (11ριμπ., 6ασ.), Τόμπσον 14 (13ριμπ.), 'Ιρβινγκ 30 (8ασ.), Σμιθ 20, Μόζγκόφ 2, Ντελαβεντόβα 2, Ουίλιαμς 3, ΜακΡέι 4, Σάμπερτ 3, Τ. Τζόουνς 1

Ουόριορς (Κερ): Γκριν 6 (7ριμπ., 7ασ.), Μπαρνς 18 (8ριμπ.), Μπογκούτ 4, Κάρι 19, Τόμπσον 10, Βαρεζάο 1, Ιγκουοντάλα 11, Σπέιτς 5, Λίβινγκστον 5 (6ριμπ.), Κλαρκ 3, Μπαρμπόσα 8

Κέρδισε την ΑΕΛ με κορυφαίο τον Blackmon ο ΑΠΟΕΛ
Άνετα στα προημιτελικά του Όπεν Βαρκελώνης ο Τσιτσιπάς
Λέουβενμπεργκ: Πονάει ο αποκλεισμός, όμως θα προχωρήσουμε σε μια νέα σεζόν με καλύτερα αποτελέσματα
Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστική στο δεύτερο γκρουπ
Ήττα και αποκλεισμός για τον Ναδάλ από τον Ντε Μινόρ
Η αντίδραση του Απόλλωνα μετά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο και το μέλλον του Ματσίν
Συναγερμός στους Χιτ-Τραυματίστηκε στο γόνατο ο Μπάτλερ, φόβοι για σοβαρή ζημιά
Σόκαρε τον Απόλλωνα σε νεκρό χρόνο η Πάφος και πέταξε για τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της
BINTEO: Το πέναλτι που κέρδισε μέσω VAR ο Απόλλωνας και το γκολ που έφερε την έκρηξη στις κερκίδες
BINTEO: Το εντυπωσιακό κορεό που έφτιαξαν οι οπαδοί του Απόλλωνα στο ασφυκτικά γεμάτο Άλφαμεγα