Πράσινο το Σούπερ καπ

Το δεύτερο συνεχόμενο της σούπερ – καπ κατέκτησε η Ομόνοια η οποία κέρδισε στο «Κίτιον» στη Λάρνακα την Ροkka ΑΕΚ Καραβά με 3 -1 σετ. Η Ομόνοια έπαιξε χωρίς τον διαγώνιο της Αχιλλέα Πετρακίδη που είναι τιμωρημένος και εκτίει την πρώτη από τις δύο αγωνιστικές της ποινής του.
Οι δύο ομάδες στην παρουσία 500 θεατών ξεκίνησαν αγχωμένα και έκαναν εύκολα λάθος, ενώ το σετ κυλούσε πόντο με πόντο. Η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει δύο πόντους στο 15-13 και να συντηρεί τη διαφορά. Η Ομόνοια στη συνέχεια έκανε σερί 3- 0 και πέρασε μπροστά 17 – 16. Ωστόσο, το σετ ήταν ισοδύναμο. Ακολούθως οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 20 – 18 κάτι που ανάγκασε τον προπονητή της ΑΕΚ Καννεστράτι να πάρει τάιμ – άουτ. Η Ομόνοια γενικά έδειχνε πιο αποφασιστική στο πρώτο σετ, ενώ ο Ρεινάλντο στο σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή της ΑΕΚ. Τελικά, το σετ ολοκληρώθηκε σε 25 λεπτά με την Ομόνοια να το κατακτά με 25 – 20.

Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο σετ και πήρε προβάδισμα τριών πόντων. Η ΑΕΚ μετά το τάιμ – άουτ που πήρε ο προπονητής της κατάφερε να μειώσει χάρις τις επιθετικές ενέργειες του Χουόζας και κατάφερε να ισοφαρίσει 11 -11. Η Ομόνοια προηγήθηκε 16-15 αλλά η ΑΕΚ πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα σερί 5-0 ξέφυγε 19-16. Η Ομόνοια αντέδρασε με προσωπικές ενέργειες του Τούλιο και μείωσε σε 18 – 20. Η ΑΕΚ κατόρθωσε όμως να συντηρήσει τη διαφορά και να προηγηθεί με 24 – 21, αλλά με τρεις συνεχόμενους πόντους η Ομόνοια ισοφάρισε 24 – 24 και με μπλοκ του Παφίτη προηγήθηκε 26 – 25. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Χουόζας και το ντέρμπι συνεχίστηκε, αφού καμιά ομάδα δεν μπορούσε να τελειώσει το σετ. Τελικά, μετά από σκληρή μάχη και ένα σετ διάρκειας 35 λεπτών η ΑΕΚ το πήρε με 33 – 31 σκορ που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του Σούπερ - Καπ ισοφαρίζοντας 1 -1. (Το προηγούμενο έγινε το 2001 28 -30 στο 2ο σετ Σαλαμίνα-Ανόρθωσις 3-2).

Η Ομόνοια ξεκίνησε δυνατά το τρίτο σετ και προηγήθηκε με 8-2, ενώ η ΑΕΚ έδειχνε κουρασμένη από την προσπάθεια του δεύτερου σετ. Η Ομόνοια συνέχισε στο ίδιο τέμπο και προηγήθηκε με 16 -6. Στο σημείο εκείνο υπήρξε μικρή διακοπή του αγώνα λόγω υβριστικών συνθημάτων από τους περίπου 100 οπαδούς της Ομόνοιας με την ΑΕΚ να επωφελείται και να μειώνει σε 16 – 8. Τελικά, η Ομόνοια εμφανώς ανώτερη κέρδισε το σετ με 25 – 10.

Η ΑΕΚ θέλησε να αντιδράσει και στο τέταρτο σετ άρχισε δυνατά. Ωστόσο, στη συνέχεια, το ματς πήγαινε πόντο – πόντο, αλλά τα λάθη, οι κακές επιλογές και τα χαμένα σερβίς δεν άφηναν καμιά ομάδα να ξεφύγει, άνκαι η ΑΕΚ διατηρούσε σταθερό προβάδισμα δυο πόντων. Το «τριφύλλι» αντέδρασε και με φοβερό μπλοκ των Παφίτη και Τούλιο στον Χουόζας προηγήθηκε με 13 -12 ενώ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ και πέρασε μπροστά με 15 – 13. Η Ομόνοια κατάφερε να ξεφύγει με 19 -14 και να πάρει το τρίτο σετ με 25 -18 και τον αγώνα με 3 -1 σετ.

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-19, 25-20
2ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 31-33
3ο σετ: 8-2, 16-6, 21-10, 25-10
4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-15, 25-18

Ομόνοια (Σ.Σάββα): Σ.Πετρακίδης, Τούλιο, Παφίτης, Αλεξίου, Ρεϊνάλτο, Αλβες (λίμπερο Αντωνίου)
Pokka ΑΕ Καραβά (Καννεστράτσι): Ράντιτς, Χατζηφιλίππου, Κνέζεβιτς, Χριστοφή, Σάντσεζ, Ροντόλφο (λίμπερο Κ.Χατζηδαμιανού), (Κοσιάρης, Χατζηβασίλης, Σπύρου)

ΒΙΝΤΕΟ: Τι έβαλε! Το ασύλληπτο εκτός ισορροπίας τρίποντο και φάουλ του Ντε Κολό πίσω από κέντρο
Οδοστρωτήρας αλλά μόνος ο Αντετοκούνμπο, ηττήθηκε στην Νέα Ορλεάνη
Κι όταν όλοι είπαν έχασε ο Ολυμπιακός, ο Γουίλιαμς-Γκος έκλεισε το μάτι στον Μπαρτζώκα...
Ολυμπιακοί Αγώνες: Ευρωπαϊκές χώρες θα στείλουν στρατό στη Γαλλία για έξτρα μέτρα ασφαλείας