Ιστορικός Ρονάλντο για Ρεάλ, 4 γκολ ο Νεϊμάρ για Μπαρτσελόνα

Ένα ακόμη ιστορικό ματς για τον Κριστιάνο Ρονάλντο, καθώς η Ρεάλ νίκησε με 3-0 την Λεβάντε στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" και ο Πορτογάλος σκόραρε για 324η φορά με την φανέλα της, ξεπερνώντας τον Ραούλ.

Πριν χειροκροτήθηκε κρατώντας το "Χρυσό Παπούτσι" για την περσινή του πρωτιά στην Ευρώπη και στο 30ό λεπτό, 3 λεπτά μετά το 1-0 από τον Μαρσέλο, έκανε το 2-0 και πέρασε μόνος στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς του συλλόγου.

Το τρίτο γκολ ήρθε στο 81' από τον Χεσέ Ροντρίγκεθ, με την Ρεάλ να περνά στην κορυφή, προσπερνώντας την Βιγιαρεάλ που αγωνίζεται την Κυριακή με την Θέλτα.

Ανατροπή με 4 γκολ του Νεϊμάρ
Η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στην κορυφή μαζί με την Ρεάλ, καθώς νίκησε με 5-2 την Ράγιο Βαγιεκάνο, ο οποία άνοιξε το σκορ με τον Χάβι Γκέρα στο "Καμπ Νόου" (15').

Με δύο πέναλτι του Νεϊμάρ οι Καταλανοί έκαναν ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο και ο Βραζιλιάνος πέτυχε άλλα δύο γκολ στο δεύτερο!

Είναι πλέον πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 8 γκολ και για πρώτη φορά στην καριέρα του με την Μπαρτσελόνα πετυχαίνει 4 τέρματα σε ένα ματς (το έχει κάνει με Σάντος και Βραζιλία). Το 5-1 έκανε το Λουίς Σουάρες με το 4ο φετινό του τέρμα και για το τελικό 5-2 μείωσε ο Χοθαμπέντ στο 86'.

"3άρες" Βαλένθια και Εσπανιόλ
Με τρεις ασίστ του Μάρκο Ασένσιο, ο οποίος ανήκει στην Ρεάλ, η Εσπανιόλ νίκησε 3-1 στην έδρα της Μπέτις, η Βαλένθια επικράτησε 3-0 της Μάλαγα, ενώ Έιμπαρ και Σεβίλλη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.Οι συνθέσεις

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:
Σάββατο

Ρεάλ - Λεβάντε 3-0 (27' Μαρσέλο, 30' Κριστιάνο Ρονάλντο, 81' Χεσέ Ροντρίγκεθ)
Έιμπαρ - Σεβίλλη 1-1 (8' Μπόρχα Μπαστόν / 71' Γκαμεϊρό)
Μπαρτσελόνα - Ράγιο Βαγιεκάνο 5-2 (22' πέν. και 32' πέν. 69' και 70' Νεϊμάρ, 77' Λουίς Σουάρες / 15' Χάβι Γκέρα, 86' Χοθαμπέντ)
Βαλένθια - Μάλαγα 3-0 (19' αυτ. Σάρλες, 33' Αντρέ Γκόμες, 88' Ντάνι Παρέχο)
Μπέτις - Εσπανιόλ 1-3 (89' Ρενεγιά / 4' Ρόκο, 51' Καϊσέδο, 55' Βίκτορ Σάντσεθ)