Γκολ τίτλου ο Μέσι, 1-0 η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 1-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης στο ντέρμπι κορυφής "Camp Nou", χάρη στο 24ο φετινό γκολ του Λιονέλ Μέσι, έτσι έκανε... άλμα τίτλου, καθώς άφησε 8 βαθμούς πίσω τους "ροχιμπλάνκος".

Ο Αργεντινός πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 26ο λεπτό, νικώντας έναν απ' τους πιο φορμαρισμένους τερματοφύλακες στον πλανήτη, τον Γιαν Ομπλακ, με φανταστική εκτέλεση φάουλ.

Γενικά το ματς ήταν κακό, δεν είχε ευκαιρίες, ενώ στα τελευταία λεπτά ακυρώθηκε σωστά τέρμα και της Μπαρτσελόνα και της Ατλέτικο για οφ-σάιντ.

Οι συνθέσεις

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ουμτιτί, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Κοουτίνιο, Ινιέστα (Αντρέ Γκόμες), Μέσι, Λουίς Σουάρες.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Βρσάλκο (59' Άνχελ Κορέα), ΧΜ Χιμένες, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Πάρτεϊ, Γκάμπι (66' Γκαμεϊρό), Σαούλ, Κόκε, Γκριεζμάν, Ντιέγκο Κόστα.