Ο ΑΠΟΕΛ κατέκτησε το Ζιβανάρειο τουρνουά

Με δύο παιχνίδια ολοκληρώθηκε την Κυριακή (18/10) το "11ο Ζιβανάρειο Τουρνουά", το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Λευκόθεο Στάδιο στην Λευκωσία.
Στον μικρό τελικό αγωνίστηκαν ο Απόλλωνας κόντρα στην ΕΘΑ, με τους πρώτους να αντικαθιστούν την ΕΝΠ που έπαιξε το Σάββατο στο τουρνουά, ενώ στον τελικό συμμετείχαν οι Κεραυνός και ΑΠΟΕΛ.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ - ΑΠΟΕΛ 62-72
Ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι κόντρα στον Κεραυνό, και στο τέλος δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την νίκη και την πρώτη θέση στο 11ο Ζιβανάρειο Τουρνουά. Οι "γαλαζοκίτρινοι" μπήκαν δυνατά και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχαν ήδη πάρει προβάδισμα στο σκορ με 10-20. Η διαφορά για τον ΑΠΟΕΛ αυξήθηκε στην δεύτερη περίοδο, από δέκα σε δεκαπέντε πόντους, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 27-42. Στην επανάληψη ο Κεραυνός μπήκε πιο ορεξάτος στο γήπεδο και ήταν πολύ καλύτερος, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Αυτό είχε αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά των πόντων των δύο ομάδων σε 47-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Κεραυνός πάλεψε μέχρι το τέλος, όμως η μεγάλη διαφορά που δημιούργησε προηγουμένως ο ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να καλυφθεί, με το τελικό σκορ να είναι 62-72 υπέρ των "γαλαζοκιτρίνων".

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)
Μιχαήλ (2), Πηλαβάς 3 (1), Νεοφύτου 5, Στυλιανού 3 (1), Θεοχαρίδης, Μάρκου, Γεωργίου, Ο'Μπράιεν 19 (2), Μπάρκερ 7, Τόμιτς 23 (1).

ΑΠΟΕΛ (Παναγιώτης Γιανναράς)
Στάνλεϊ 1, Μπίγκς 17 (2), Μύθιλλος, Λοϊζίδης, Σεϊσού, Σιζόπουλος 4 (1), Κουννάς 16 (4), Παντούρης 13 (3), Ράμσεϊ 8, Γκίλκριστ 2, Ντουμπόις 11.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 27-42, 47-58, 62-72

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΕΘΑ 71-85
Πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση η ΕΘΑ νίκησε στον μικρό τελικό την ομάδα του Απόλλωνα με 71-85. Οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν πολύ δυνατά στην πρώτη περίοδο όπου και προηγήθηκαν με 8-24. Οι "γαλάζιοι" ανέβηκαν στην συνέχεια και είδαμε ένα ισορροπημένο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η ΕΘΑ κατάφερε να αυξήσει την διαφορά της κατά ένα πόντο, σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 28-45. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λεμεσού ήταν καλύτερη και μείωσε την διαφορά του σκορ στους 12 πόντους, κάνοντας το 48-60. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ΕΘΑ ήταν και πάλι καλύτερη όμως, με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 71-85 στο τέλος της αναμέτρησης.

Απόλλων (Λάιονελ Γκάρετ)
Μακ-Κρέι 15 (1), Μίντλεντον 7, Στυλιανού, Μπράσουελ 20, Πέτγουεϊ 14, Χατζηβασιλείου, Χαραλάμπους 2, Ζντράβιτς, Βιράρτη, Γεωργίου 4, Αππλέμπι 9 (1).

ΕΘΑ (Νικόλας Παπαδόπουλος)
Χρίστου, Πακ 16 (1), Αναστασιάδης 5 (1), Γκόλντεν 19 (1), Ασσαντουριάν Μάρκου, Παπαμιχαήλ 5 (1), Κασκίρης 4, Δημητρίου, Χένρι 19 (2), Πίαρσον 17.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-24, 28-45, 48-60, 71-85

Στην έκτη θέση ο Κοντίδης στο Hyeres μετά την 7η ιστιοδρομία
Ο ΚΟΑ θα τοποθετηθεί αφού ενημερωθεί από Επιτροπής Δεοντολογίας για ΣΚΟΚ
Ανοιχτό το ενδεχόμενο διάθεσης συστήματος Crotale στη Γαλλία εν όψει Ολυμπιακών Αγώνων