Το «πάρτι» των εφήβων στο σκητ … καλά κρατεί!

Η ομάδα σκητ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο έφηβος διεθνής σκοπευτής της ίδιας Οργάνωσης Σωτήρης Αντωνίου, ήταν οι νικητές των Διασωματειακών Αγώνων σκητ, με τους οποίους ολοκληρώθηκε το φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ. Τους αγώνες διοργάνωσε η Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού, στο Ολυμπιακό Σκοπευτήριο Λευκωσίας και για άλλη μια χρονιά ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του τέως μέλους του δ.σ. της ΣΚΟΚ και της ΣΚΟΛΕΜ και διεθνή σκοπευτή, αείμνηστου Περικλή Τάνου.

Το «πάρτι» των εφήβων στο σκητ καλά κρατεί… αφού σε άλλο ένα παγκύπριο αγώνα οι νεαροί σκητέρς συνεχίζουν να δείχνουν …  πλάτη στους άνδρες διεθνείς. Με την ολοκλήρωση του προκριματικού αγώνα, ο νεαρός διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΥ Σωτήρης Αντωνίου, μαζί με τον Δημήτρη Κωνσταντίνου (ΣΚΟΠΑΦ), πέρασαν επικεφαλής στον ημιτελικό με 122/125 και ακολούθησαν με 120/125 οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Τάσος Χαπέσιης και ο έφηβος Νικόλας Βασιλείου, ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν οι Γιώργος Καζάκος (ΣΚΟΕΠΑ) με 119/125 και Μενέλαος Μιχαηλίδης (ΣΚΟΛΕΥ) με 118/125. Από τη δοκιμασία των 8 «ντουμπλέ» του ημιτελικού, ο νεαρός Αντωνίου με μια μόνο απώλεια (15/16) εξασφάλισε θέση στο μεγάλο τελικό, ενώ για την άλλη θέση χρειάστηκε αγώνας «σιουτ οφ» μεταξύ των Νικόλα Βασιλείου και Μενέλαου Μιχαηλίδη (14/16). Ένας συναρπαστικός αγώνας, ο οποίος ξεκαθάρισε μετά από 11 «ντουμπλέ» για να περάσει τελικά ο Βασιλείου με 22/22 έναντι 21/22 του Μενέλαου, ο οποίος περιορίστηκε στο μικρό τελικό, όπου έχασε το χάλκινο μετάλλιο από τον Γιώργο Καζάκο με 15/16 έναντι 12/16. Ο μεγάλος τελικός, ήταν επίσης συναρπαστικός, αφού κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο διπλό, για να εξασφαλίσει τελικά το χρυσό μετάλλιο ο Σωτήρης Αντωνίου με άλλο ένα 15/16, έναντι 14/16 του συναθλητή του στην εθνική εφήβων Νικόλα Βασιλείου.

Οι νεαροί εξασφάλισαν και τις δυο πρώτες θέσεις στην κατάταξη των εφήβων της Α’ κατηγορίας, ενώ στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Μιχάλης Κατζιανής της ΣΚΟΑΜ με 118/125 και στους έφηβους ο Χριστόδουλος Κόκκινος της ΣΚΟΕΠΑ με 112/125. Στο σκητ γυναικών, η Κωνσταντία Νικολάου της ΣΚΟΑΜ συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις της, πήρε τη νίκη με 70/75, ενώ δεύτερη τερμάτισε η Παναγιώτα Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ με  65/75.Στο νικητή του σκητ Σωτήρη Αντωνίου, η οικογένεια του τιμώμενου Περικλή Τάνου απένειμε τιμητική πλακέτα.

Στην ομαδική κατάταξη, πρώτευσε η ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας με 355/375, ενώ δεύτερη κατετάγη η ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου με 350/375 και τρίτη η ομάδα του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας με 343/375. Με τη νικήτρια ομάδα της ΣΚΟΛΕΥ, αγωνίστηκαν οι αθλητές Νικόλας Βασιλείου, Κωνσταντίνος Περικλέους και Μενέλαος Μιχαηλίδης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Διασωματειακών Αγώνων σκητ σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα: