Θετικό ξεκίνημα για Παγδατή στη Ρωσία

Δυναμικό ξεκίνημα στο indoor τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης (ΑΤΡ 250) έκανε ο Μάρκος Παγδατής.

Ο 30χρονος Κύπριος, Νο.52 στον κόσμο, λύγισε με 6-4, 4-6, 6-3 σε 2 ώρες και 9 λεπτά τον Έρνεστς Γκούλμπις (Νο.68) και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης.

Ο Μάρκος είχε, μάλιστα, ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς στο δεύτερο σετ (0/5 μπρέικ πόιντ), όμως ο Λετονός ήταν αυτός που έκανε το μπρέικ στο δέκατο γκέιμ και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του.

Ο Παγδατής, ωστόσο, δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και ξαναμπήκε άμεσα στη θέση του οδηγού, εκμεταλλευόμενος το προβληματικό δεύτερο σερβίς του Λετονού. Κράτησε μέχρι το τέλος το σερβίς του και με νέο μπρέικ στο 5-3 σφράγισε τη νίκη του.

Στον επόμενο γύρο θα παίξει με τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ισπανό Τόμι Ρομπρέδο και τον Ρώσο Μικαΐλ Γιούζνι.

Η απογοητευτική σεζόν για τον Γκούλμπις, από την άλλη, συνεχίζεται μετά το... διάλειμμα του Μόντρεαλ και την πρόκρισή του στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο 27χρονος τενίστας, περσινός φιναλίστ του Roland Garros, έχει ρεκόρ 8-21 φέτος, ενώ μετά το Masters της καναδικής πόλης έχει γνωρίσει τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς. Αξίζει να σημειώσουμε ότι κόντρα στον Παγδατή υπέπεσε σε 61 αβίαστα λάθη!

Στο Ζάγκρεμπ η κυπριακή αποστολή για το το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τζούντο
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για την εξιχνίαση της δολοφονίας του Λυγγερίδη-Από ποιον δόθηκε η εντολή
Η ανάλυση της ΚΟΠ για τα πέναλτι που κέρδισαν ΑΠΟΕΛ, Απόλλων και Πάφος
Κορυφαίος στα βραβεία Laureus ο Τζόκοβιτς
Στην 20η θέση ο Παύλος Κοντίδης μετά την 3η κούρσα στο Κύπελλο Hyeres
ΒΙΝΤΕΟ: Αθλητής του ΜΜΑ κλώτσησε ring girl, έχασε τον αγώνα και μετά τον... λίντσαραν οι θεατές