Θωρηκτό Γιάννης Αντετοκούνμπο, ισοπέδωσε με 38αρα τους Λιμνάνθρωπους

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς βρισκόταν στο γήπεδο, αλλά με... κοστούμι, για να τιμηθεί από τους Λέικερς για την άνοδό του στην κορυφή των σκόρερ στην ιστορία του NBA. Τα νέα αποκτήματα των Λέικερς δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής. Ακόμα κι έτσι, το Λ.Α ζόρισε τους Μπακς για 44 λεπτά, με το Μιλγουόκι όμως να έχει αρκετά καλά διαστήματα στο παιχνίδι για να επικρατήσει με 106-115, σημειώνοντας την 9η συνεχόμενη νίκη του.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν αυτός που έθεσε τον τόνο για τους Μπακς, σε ένα βράδυ που αρκετοί συμπαίκτες του ήταν (πολύ) πιο χαλαροί από ότι έπρεπε, τελειώνοντας τον αγώνα με 38 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από κοντά τον ακολούθησε ο Κρις Μίντλετον με 22 πόντους, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να προσθέτει 18 πόντους.

Για τους Λέικερς, ο Ντένις Σρούντερ είχε 25 πόντους και 12 ασίστ, ο Άντονι Ντέιβις 23 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Όστιν Ριβς 18 πόντους.

Στο 38-17 (23-5 εντός και 15-12 εκτός) το ρεκόρ των Μπακς που πατάνε ακόμα πιο γερά στην 2η θέση της Ανατολής και παραμένουν στο κατόπι των Σέλτικς για το καλύτερο ρεκόρ στο NBA. Στο 25-31 (13-14 εντός, 12-17 εκτός) των Λέικερς, που παραμένουν στην 13η θέση της Δύσης και ελπίζουν τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα θα τους δώσουν ώθηση στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς, οι Κλίπερς των Κουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ, τα ξημερώματα του Σαββάτου (11/2, 05:00 ώρα Ελλάδος) στο Λος Άντζελες, στο τρίτο σερί εκτός έδρας παιχνίδι τους στην Δύση.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης ξεκίνησε συγκεντρωμένα το παιχνίδι. Με τους Λέικερς να μην έχουν αρκετά κορμιά για να τον ματσάρουν, ο "Greek Freak" σημείωσε μαζεμένους πόντους στην αρχή, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 8 πόντους και ένα όμορφο κάρφωμα υπό το... βλέμμα του Άντονι Ντέιβις.

Ο "Greek Freak" συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην 2η περίοδο. Με τους συμπαίκτες του να είναι χαλαροί, ο Γιάννης συνέχισε να επιτίθεται προς το καλάθι και να πηγαίνει στην γραμμή των βολών, παλεύοντας να γυρίσει το ματς, φτάνοντας τους 15 πόντους στο φινάλε του πρώτου μέρους. Αυτή αποδείχθηκε απλώς η... αρχή, με τον σταρ των Μπακς να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του στην τρίτη περίοδο, όταν σημείωσε 12 μαζεμένους πόντους, φέρνοντας τούμπα το ματς.

Έχοντας πλέον βρει ρυθμό, ο Γιάννης σημείωσε άλλους 11 πόντους στην 4η περίοδο, έβαλε τα σουτ που έπρεπε και σημείωσε ακόμα ένα double-double.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ομάδες να μην... αγχώνονται ιδιαίτερα για την άμυνα. Αμφότερες σκόραραν με άνεση, με αποτέλεσμα στα μέσα της πρώτης περιόδου το σκορ να είναι 15-15. Αυτή η χαλαρότητα γενικά βοήθησε τους Λέικερς να διατηρούν την επαφή τους με το σκορ, μέχρι μάλιστα που χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 17-5 πήραν ένα μικρό προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 31-26.

Πιθανόν κάποιοι να περίμεναν την αντίδραση των Μπακς στην 2η περίοδο. Αντ' αυτού, είδαν τον Ριβς να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση, βοηθώντας τους Λέικερς να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 11 πόντους (42-31). Ο Γιάννης με προσωπικές ενέργειες μπόρεσε να μειώσει σε 44-40, αλλά οι "Λιμνάνθρωποι" συνέχισαν να παίζουν με αυτοπεποίθηση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντες μπροστά στο σκορ με 58-50.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήρθε η αντίδραση των Μπακς, μέσω του... Γιάννη. Ο "Greek Freak" πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με συνεχόμενα καλάθια και ασίστ έφερε τούμπα το παιχνίδι, με το Μιλγουόκι να περνάει μπροστά με 71-73. Ακολούθως πέρασε στον πάγκο για ανάσες, με το Μιλγουόκι όμως να έχει βρει πλέον ρυθμό και να ξεφεύγει με 75-84, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 81-88 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 23-8.

Οι Λέικερς πάντως δεν τα παράτησαν. Μπήκαν έτσι στην 4η περίοδο επιθετικά, ζόρισαν το Μιλγουόκι με μία ζώνη 2-3 και με τους Σρούντερ, Γουόκερ να βάζουν μεγάλα σουτ ισοφάρισαν με 94-94, παρά το γεγονός ότι ο Ντέιβις βρισκόταν στον πάγκο με 5 φάουλ. Οι Μπακς αντέδρασαν με ένα επιμέρους σκορ 10-1 και ξέφυγαν με 95-104, δείχνοντας να ελέγχουν το ματς, αλλά οι Λέικερς μείωσαν ξανά άμεσα σε 102-106. Τέσσερις σερί πόντοι του Γιάννη όμως και ένα καλάθι και φάουλ του Μίντλετον έκαναν το σκορ 104-113 για τους Μπακς, που δεν κοίταξαν ξανά πίσω.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-26, 58-50, 81-88, 106-115

Λ.Α ΛΕΪΚΕΡΣ (Ντάρβιν Χαμ): Ντέιβις 23 (9/22 σουτ, 16 ριμπάουντ, 5 λάθη), Χατσιμούρα 8 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 11 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σρούντερ 25 (1 τρίποντο, 12 ασίστ), Κρίστι, Γκέιμπριελ 6, Σουίντερ, Ριβς 18 (3), Γουόκερ 15 (6/14 σουτ)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 38 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λόπεζ 9 (3/8 σουτ, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 18 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κόνατον 5 (2/8 σουτ, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Άλεν 12 (4/11 τρίποντα), Μαμουκελασβίλι 6 (1), Μίντλετον 22 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάρτερ, Μάθιους 2 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μπόσαμπ 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Λ.Α Λέικερς: 35/71 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 15/21 βολές, 43 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 33/52 δίποντα, 12/47 τρίποντα, 13/18 βολές, 51 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 10 λάθη