ΒΙΝΤΕΟ: Καθάρισε από νωρίς τη Νέα Σαλαμίνα και ανέβηκε στην τρίτη θέση ο Άρης

Σπουδαίο τρίποντο για τον Άρη, ο οποίος κέρδισε με 3-0 τη Νέα Σαλαμίνα, σε αγώνα που διεξήχθη στο στάδιο Άλφα Μέγα, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Με τη νίκη της η ομάδα της Λεμεσού έφθασε τους 49 βαθμούς, και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε στους 37 βαθμούς και την 5η θέση.

Ο Άρης ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι, καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο 3' η ομάδα της Λεμεσού, άνοιξε το σκορ μετά από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κακόριν. Δόθηκε πέναλτι στους γηπεδούχους, για φάουλ του Σαλαλίχ στον Μπαμπίκα.

Δύο λεπτά αργότερα, η Ελαφρά Ταξιαρχία διπλασίασε τα τέρματα της με τον Γκομίς. O Σενεγαλέζος φορ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Νέας Σαλαμίνας και με πλασέ νίκησε τον Μελίσσα.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο Άρης πέτυχε και τρίτο γκολ, μετά από αυτογκόλ του Κατσικά.

Μετά από γύρισμα του Πηλέα, στο 36' ο αμυντικός της Νέας Σαλαμίνας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όμως ο βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ του Κακόριν που συμμετείχε στη φάση,

Μετά από  εξέταση της φάσης, το VAR μέτρησε κανονικά το γκολ για την ομάδα της Λεμεσού.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μποακί, Μπρόρσον, Πηλέας (63′ Καζού), Στρούσκι, Μπένγκτσον (75′ Πακέ), Μπράουν, Μπαμπίκα (63′ Μαγιαμπέλα), Γκομίς (63′ Στεπίνσκι), Κακόριν (80′ Σπόλιαριτς).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Μαλεκκίδης, Οφόρι, Κατσικάς (46′ Μαργκάσα), Μάντζεκ (80′ Φράγκος), Σαλαλίχ (73′ Κουμούρης), Καρλίτος (64′ Μιγκελίτο), Φελίπε (73′ Τιάγκο), Τσίκο.