Αγκαλιά με το 38ο πρωτάθλημα!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε το «break» στην Πάτρα κερδίζοντας τον Προμηθέα με 92-80, έκανε το 2-0 στους τελικούς των playoffs και χρειάζεται άλλη μια νίκη στο κατάμεστο (μετά το sold out) ΟΑΚΑ την Παρασκευή (14/6, 21:00, Cosmote Sport 4) για την κατάκτηση του 38ου πρωταθλήματος στην ιστορία του.

Μόνο 40 λεπτά χωρίζουν τους «πράσινους» από το «three peat» και το 38ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους. Μπορεί ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ να μην ήταν το ίδιο... καταιγιστικός όπως στο πρώτο παιχνίδι της σειράς, αλλά το αποτέλεσμα είναι εκείνο που μετράει. Αυτή τη φορά ο Προμηθέας ήταν αρκετά ανταγωνιστικός ωστόσο στο τέλος το φαβορί ήταν εκείνο που επικράτησε με 92-80 και έκανε το 2-0 στη σειρά.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ήταν μπροστά στο σκορ με περισσότερους από 10 πόντους στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και πλέον χρειάζονται άλλη μια νίκη στο κατάμεστο (μετά το sold out που ανακοινώθηκε) ΟΑΚΑ για να στεφθεί πρωταθλήτρια Ελλάδας.

Ο Νικ Καλάθης ήταν για άλλο ένα ματς σε εξαιρετική κατάσταση με 17 πόντους, 14 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Ο Ντεσόν Τόμας πρόσθεσε άλλους 16 πόντους με 5/11 σουτ, ενώ «διψήφιοι» ήταν επίσης οι Παπαπέτρου (12π., 9ριμπ.) και Τζέιμς Γκιστ (10π., 4/4 δίποντα). Από τον Προμηθέα, ο Ράιον Μπράουν τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 6/13 σουτ.

Το ματς

Λίγο ο ενθουσιασμός της έδρας και λίγο η «δίψα» των γηπεδούχων ως το πρώτο ματς επαρχιακής ομάδας σε τελικούς, βοήθησαν τον Προμηθέα να αποκτήσει καλό momentum στον δεύτερο τελικό ώστε να φτάσει στο σημείο να προηγηθεί με 17-12 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Οκτάβιους Έλις και ο Ράιον Μπράουν ήταν εκείνοι που είχαν κάνει τη μεγαλύτερη «ζημιά» στους «πράσινους» αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων δεν υπήρχε και μεγάλη συνέχεια.

Ο Νικ Καλάθης ήταν... σταθερά καλός και πάλι, η είσοδος του Ματ Λοτζέσκι έδωσε επιθετική πνοή στον Παναθηναϊκό, ο Ιωάννης Παπαπέτρου βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ και κάπως έτσι άρχισε να γέρνει η πλάστιγγα στη μεριά των φιλοξενούμενων. Μετά το 22-22 του πρώτου δεκαλέπτου, το «τριφύλλι» πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό 17-1 και έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με 16 πόντους διαφορά (23-39) στο 15'.

Ο Προμηθέας «απάντησε» με ένα δικό του 10-0 (33-39 στο 17') αλλά το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Ρικ Πιτίνο στο +10 (39-49) με εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς (12/19 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 10/12 βολές). Αντίθετα ο Προμηθέας είχε μόλις 5/16 τρίποντα (31%), υπήρχε ισορροπία στα ριμπάουντ (17-17) ενώ ο Παναθηναϊκός είχε μοιράσει διπλάσιες ασίστ (14-7) σε σχέση με τον Προμηθέα. Στο πρώτο μισό του ματς ο Καλάθης είχε 12 πόντους και 6 ασίστ ενώ ο Παπαπέτρου είχε 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα στα 14 λεπτά που είχε βρεθεί στο παρκέ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρουσιάστηκε καλύτερη στην άμυνα, δεν έδωσε χώρους στους φιλοξενούμενους και με υπομονή στην επίθεση άρχισε να «ροκανίζει» την διαφορά με αποτέλεσμα να μειώσει και στους έξι πόντους (55-61) στο 27'. Οι Μπράουν και Λίποβι ήταν εκείνοι που είχαν... αναλάβει δράση αλλά και πάλι. Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα τρίλεπτο για να φτάσει στο +12 (57-69) με ένα επιμέρους 8-2 με τη λήξη της 3ης περιόδου.

Όμως οι γηπεδούχοι ήταν... πολύ σκληροί για να πεθάνουν και προσπάθησαν να παλέψουν στα ίσια το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο. Συγκεκριμένα εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη των παικτών του Ρικ Πιτίνο και μετά το 59-71 του 31' έριξαν την διαφορά στους έξι πόντους (70-76) με ένα δικό τους επιμέρους σκορ 11-5. Όμως οι πόντοι των Καλάθη, Βουγιούκα, Κιλπάτρικ και Παπαπέτρου «απάντησαν» στον Μπράουν και κάπως έτσι έφτασε ξανά ο Παναθηναϊκός στο +16 (76-92) τρία λεπτά πριν από το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι περισσότερες λύσεις, το βάθος στον πάγκο, τα πολύ καλά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς (58% στα δίποντα με 23/39 και 45% στα τρίποντα με 10/22), τα περισσότερα ριμπάουντ (36-31), οι περισσότερες ασίστ (26-19) του Παναθηναϊκού και το «φτωχό» 32% στα τρίποντα του Προμηθέα (9/28) έγραψαν την ιστορία του ματς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νικ Καλάθης είχε 17 πόντους με 3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 14 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής. Ο Ντεσόν Τόμας πρόσθεσε άλλους 16 πόντους με 5/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/8 βολές και 3 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: «Φτωχή» η προσφορά των Κασελάκη (1/4 σουτ) και Σαλούστρου στο ματς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σημείωσε καθοριστικά καλάθια και στο τέλος του ματς για να «διασφαλιστεί» η διαφορά του Παναθηναϊκού, έχοντας στο σύνολο 12 πόντους με 2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 22 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και το επιμέρους 17-1 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με το οποίο έστειλε τον δείκτη της διαφοράς στους 16 πόντους (23-39) και έδωσε το δικαίωμα στους «πράσινους» να ελέγξουν το παιχνίδι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εξαιρετικό passing game του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να «σερβίρει» έτοιμο καλάθι στον Τζέιμς Γκιστ με ασίστ πίσω από την πλάτη!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τα 14 λάθη, ενώ ο Προμηθέας το 32% στα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-49, 57-69, 80-92

Πηγή: gazzetta.gr