Οι μεγάλες ευρωπαϊκές βραδιές του Απόλλωνα (vid+pic)

Το φετινό ευρωπαϊκό οδοιπορικό του Απόλλωνα αρχίζει κόντρα στην Ζάρια (20:00) στην "ΑΕΚ Αρένα".

Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού θέλουν νίκη με καθαρό σκορ ώστε να ανοίξουν την πόρτα της πρόκρισης στον γ΄προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή υπερέχει ποιοτικά και καλείται να το δείξει στο γήπεδο. Οι κυπελλούχοι συμμετέχουν για πέμπτη διαδοχική σεζόν στα ευρωπαϊκά κύπελλα, επίτευγμα που καταφέρνουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Ο REPORTER καταγράφει τις σημαντικότερες επιτυχίες στην ευρωπαϊκή ιστορία της λεμεσιανής ομάδας.

Οι σημαντικότερες ευρωπαϊκές βραδιές του Απόλλωνα
Η ισοπαλία με Μπαρσελόνα του Μαραντόνα

Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Απόλλωνας με την Μπαρσελόνα τη σεζόν 1982-83 για το Κύπελλο Κυπελλούχων στην τρίτη της λεμεσιανής ομάδας στη διοργάνωση. Στο πρώτο παιχνίδι οι «γαλάζιοι» έχασαν με το ευρύ 8-0 (τρία τέρματα πέτυχε ο Μαραντόνα), όμως στον επαναληπτικό του Τσιρείου απέσπασαν ισοπαλία 1-1 απέναντι στη φημισμένη αντίπαλό τους.

Στο σκορ προηγήθηκαν οι Καταλανοί με τον Μαρατόλλα στο 38' λεπτό για να ισοφαρίσει ο Άντρος Χριστοδούλου σε 1-1 στο 54' ένα σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα μπροστά σε 12 χιλιάδες κόσμο, που κατέκλυσε το Τσίρειο για να δει τον Απόλλωνα να αγωνίζεται απέναντι στη φημισμένη Μπάρτσα!

Η σύνθεση του Απόλλωνα: Κονιώτης, Τέμπλαρ, Γιαγκουδάκης, Γιαγκουδάκης ΙΙ, Κυριάκου, Αντρελλής Ιωάννου, Χριστοδούλου,
( 72'Λαμπής) Αγάς, Εφραίμ, Στόρντεϊ (85'Βάλτερ).

Πρώτη πρόκριση και το ιστορικό 3-3 με την Ίντερ
Η πρώτη ευρωπαϊκή πρόκριση για τον Απόλλωνα ήρθε την περίοδο 1991-92 στο Κύπελλο Πρωταθλητριών επί της Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα. Τη σεζόν 1993-94 στο δεύτερο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ ο Απόλλωνας αντιμετώπισε την πανίσχυρη Ίντερ. Στο πρώτο παιχνίδι στην Ιταλία η ομάδα της Λεμεσού ηττήθηκε 1-0 και στον επαναληπτικό πάλεψε στα ίσα την πρόκριση την οποία έχασε στις λεπτομέρειες με το ισόπαλο 3-3. Μετέπειτα η Ίντερ κατέκτησε το τρόπαιο.

Έγραψε ιστορία με τη Νις
Η περίοδος 2013-14 αποτελεί την πρώτη εκ των δύο σπουδαιότερων περιόδων της ιστορίας του. Ξεκινώντας από τα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ 2013–14 κατάφερε να αποκλείσει την Νις και να προκριθεί στους ομίλους της διοργάνωσης.

Αντίπαλοι του ήταν η Λάτσιο, Λέγκια Βαρσοβίας και Τραμπζονσπόρ.
Ο Απόλλωνας τερμάτισε στην 3η θέση και αποκλείστηκε. Πέτυχε μία νίκη, εκτός έδρας επί της Λέγκια που αποτελεί την πρώτη εκτός έδρας νίκη κυπριακής ομάδας σε ευρωπαϊκούς ομίλους.Επίσης, έφερε και μια ισοπαλία 0-0 με τη Λάτσιο.

Το μεγάλο διπλό στη Μόσχα
Την είσοδο τους στους ομίλους πανηγύρισε και την αμέσως επόμενη περίοδο. Ξεκινώντας από τα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ 2014-15 απέκλεισε τη Λοκομοτίβ Μόσχας.

Στον πρώτο αγώνα οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία 1-1. Στον επαναληπτικό ο Απόλλωνας κέρδισε εκτός έδρας τη μεγάλη αντίπαλο του με 4-1, καταγράφοντας τη μεγαλύτερη (σε έκταση σκορ) εκτός έδρας ευρωπαϊκή επιτυχία κυπριακής ομάδας.

Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης