Κίνγκσλεϊ... και τέλος στο αήττητο της ΑΕΚ!

Η εκπληκτική πορεία της Νέας Σαλαμίνας συνεχίζεται και στα πλέι-οφ αφού απόψε νίκησε με 1-0 την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Χρυσός σκόρερ ο Κίνγκσλεϊ με πλασέ στο 28’ . Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ΑΕΚ με τον Ιμάνολ Ιδιάκεθ στον πάγκο της.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν αυτή που μπήκε δυναμικά στο α’ ημίχρονο και από το 1’ λεπτό προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της. Η ομάδα της Αμμοχώστου δημιούργησε τις προϋποθέσεις για γκολ και τελικά τα κατάφερε στο 28’ λεπτό με πλασέ του Κίνγκσλει, ύστερα από πάσα του Τιάγκο. Διαμαρτυρίες για οφσάιντ από ΑΕΚ, όμως, ο βοηθός ήταν σωστός αφού ο ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας έφυγε από κανονική θέση.

Η ΑΕΚ μετά το γκολ που δέχθηκε προσπάθησε να βρει χώρους προς την εστία του Βεσελόφσκι χωρίς αποτέλεσμα.
Η ομάδα της Λάρνακας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στο 44’ σε μαρκάρισμα του Βεσελόφσκι στο Γιάννου όμως ο διαιτητής, Κώστας Ροβέρτος είχε αντίθετη άποψη. Ο τηλεοπτικός φακός δικαιώνει την ομάδα της Λάρνακας.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ είχε την κατοχή προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες για την ισοφάριση χωρίς, όμως, αποτέλεσμα. Η Νέα Σαλαμίνα διατήρησε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι τη λήξη του αγώνα και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη β’ φαση μετά τις ισοπαλίες με ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια.

1. «Το χειρότερο μου από τη μέρα που ήρθα...»