Τεσσάρα-«καμπάνα» για τον ΑΠΟΕΛ από τη Ριέκα!

Η τρίτη ήταν όντως… φαρμακερή! Μετά το 0-2 από τη Ρούνταρ και το 0-1 από τη Ζίλινα ο ΑΠΟΕΛ, στην τρίτη φιλική αναμέτρησή του επί αυστριακού εδάφους, γνώρισε βαριά ήττα με 4-1 από τη Ριέκα εμφανίζοντας εκ νέου τρανταχτές αδυναμίες στην ανασταλτική λειτουργία.

Παρά την τρίτη διαφορετική ενδεκάδα, παρά το (όπως και στο πρώτο φιλικό) εκτεταμένο ροτέισον στην ανάπαυλα ο Πάολο Τραμετσάνι είδε την ομάδα του να στερείται ξανά την απαραίτητη συνοχή και ισορροπία στο παιχνίδι της.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΔΩ: Η αντίδραση των Χαλένιους, Πάβλοβιτς στη βαριά ήττα από τη Ριέκα

Υπό το βλέμμα του Πρόδρομου Πετρίδη οι πρωταθλητές υπέπεσαν σε σωρεία λαθών (αρκετά εξ αυτών αβίαστα), δημιούργησαν ή άφησαν πολλούς χώρους για την ομάδα του Ιγκόρ Μπίτστσαν, η οποία εμφανίστηκε καλύτερη σε όλους τους τομείς κι έφτασε -με άνεση μάλιστα- στην ευρεία επικράτηση.

Ένα λάθος γύρισμα του Γιάκολις επέτρεψε στον Τσόλακ ν’ ανοίξει το σκορ μόλις στο 7’, την ισοφάριση του Τάμαρι (πρώτο γκολ του ΑΠΟΕΛ στα φιλικά στην Αυστρία) ακολούθησε σχεδόν αμέσως το δεύτερο τέρμα των Κροατών (41’ Χαλίλοβιτς), για τους οποίους στο β’ ημίχρονο ο Μπούσνια με δύο γκολ-καρμπόν (53’, 84’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Θυμηθείτε το live του αγώνα από την omada:
1' Σέντρα στον αγώνα.
7' ΓΚΟΛ! 1-0 η Ριέκα με σκόρερ τον Τσόλακ!
Λανθασμένη κεφαλιά-γύρισμα του Γιάκολις στον Μπέλετς, ο άσος της Ριέκα προλαβαίνει και τσιμπά την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ για το 1-0
8' Φάουλ σε καλή θέση για τον ΑΠΟΕΛ, εκτελεί ο ντε Βινσέντι, λίγο άουτ
13' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ, κεφαλιά ντε Βινσέντι στο πρώτο δοκάρι, στο δεύτερο ο Χαλένιους δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα
19' Σουτ του Μάτιτς, άστοχο
25' Από λάθος του Γιάκολις ο Βούρος βάζει σωτήρια την κόντρα και παραχωρεί κόρνερ στο σουτ του Χαλίλοβιτς
34' Εκτέλεση κόρνερ, ο Μερκής από κοντά δεν βρήκε την μπάλα όπως ήθελε
38' ΓΚΟΛ! 1-1 ο ΑΠΟΕΛ με σκόρερ τον Τάμαρι!
Από γύρισμα του Μάτιτς ο Ιορδανός άσος πρόλαβε τον αντίπαλό του και με αριστερό πλασέ σκοράρει το πρώτο τέρμα του ΑΠΟΕΛ στα φιλικά προετοιμασίας του στην Αυστρία
41' ΓΚΟΛ! 1-2 η Ριέκα με σκόρερ τον Χαλίλοβιτς!
Σέντρα από δεξιά, ο Χαλίλοβιτς αμαρκάριστος σουτάρει, η μπάλα αλλάζει τροχιά πάνω στον Γιάκολις και καταλήγει στα δίχτυα του Μπέλετς
45' Κίτρινη στον Γιάκολις
Κατόπιν σχετικής συμφωνίας των δύο ομάδων τα ημίχρονα θα έχουν διάρκεια 50 λεπτών
47' Σουτ του αμαρκάριστου Τόμετσακ αποκρούει σωτήρια πάνω στη γραμμή ο Μπέλετς
48' Από πάσα τουΤάμαρι, ο Χαλένιους υποδέχεται την μπάλα με πλάτη στο τέρμα, γυρίζει και εκτελεί, η μπάλα λίγο άουτ
51' Στο έδαφος ο Μερκής, ζητά αλλαγή
52' Λήξη πρώτου ημιχρόνου, ΑΠΟΕΛ-Ριέκα 1-2

Εξαιρουμένων των Λαφράνς και Βούρου ο Τραμετσάνι αλλάζει όλη την υπόλοιπη ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ: Waterman (GK) Βούρος Ιωάννου Lafrance Αντωνίου Joãozinho Γκέντσογλου Μακρής Αλωνεύτης Εφραίμ Pavlović

51' Σέντρα στο δεύτερο μέρος.
53' ΓΚΟΛ! 3-1 η Ριέκα με σκόρερ τον Μπούσνια!
Παίρνοντας την μπάλα από αριστερά, ο Μπούσνια βρίσκει άπλετο χώρο για να πιάσει ένα καμπυλόγραμμο σουτ που καταλήγει στην πάνω ανοιχτή γωνία του Βάτερμαν
63’ Αλλαγή τερματοφύλακα για τη Ριέκα: Πρσκάλο αντί Σλούγκα
75' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: εκτός Βούρος, Λαφράνς μέσα οι Σιέλης και Καλογήρου
80' Εκτός περιοχής σουτ με το αριστερό του Πάβλοβιτς, άστοχο, η πρώτη τελική του ΑΠΟΕΛ στο β' ημίχρονο
84' ΓΚΟΛ! 4-1 η Ριέκα με σκόρερ τον Μπόυσνια!
Σχεδόν από το ίδιο σημείο, αλλά αυτή τη φορά με πιο χαμηλό σουτ ο Μπούσνια πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα
85' Εντός περιοχής πλασέ του Εφραίμ, αποκρούει ο Πρσκάλο
100' Τέλος αγώνα, ΑΠΟΕΛ-Ριέκα 1-4.

Καρσέδο: Είμαι περήφανος για την ομάδα, πανευτυχής για αυτό που καταφέραμε
BINTEO: Η στιγμή που οι παίκτες της Πάφου σηκώνουν το τρόπαιο στον ουρανό
Το μήνυμα Ντουμπόφ μετά την κατάκτηση του κυπέλλου-«Είναι μόνο η αρχή, ονειρευόμαστε και πρωτάθλημα»
Τρελά πανηγύρια από τους ποδοσφαιριστές της Πάφου-Σήκωσαν ψηλά τους Ντούμποφ και Καρσέδο (pics)
Πήρε φόρα από τη... σήραγγα η Πάφος, διέλυσε με τριάρα την Ομόνοια και κατέκτησε το πρώτο της Κύπελλο
Έγραψε ιστορία και γίνεται ευρωπαία η Πάφος-Τα λεφτά που διεκδικεί στο Europa League
BINTEO: Έριξαν φωτοβολίδες στο γήπεδο και έκαψαν τα δίχτυα οι οπαδοί της Ομόνοιας
BINTEO: Φοβερή Πάφος, έστησε πάρτι στο ΓΣΠ με τρία γκολ και πάει για ιστορική κατάκτηση Κυπέλλου
BINTEO: Το πέναλτι που κέρδισε η Πάφος μέσω VAR και το γκολ που έφερε την έκρηξη
ΒΙΝΤΕΟ: To εντυπωσιακό κορεό της Ομόνοιας με τα τρόπαια της ομάδας τους