Έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης η Σαλαμίνα στην Πάφο

Με το πολύ ωραίο γκολ του Ελουντού στο 22', η Νέα Σαλαμίνα πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, κερδίζοντας στην Πάφο την τοπική ομάδα με σκορ 0-1.  Ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι από πλευράς ρυθμού, καθώς οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για το πολύ θετικό αποτέλεσμα.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης», με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα στον αγώνα. Ωστόσο, ήταν οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν στο σκορ με πανέμορφο γκολ του Ελουντού από πολύ μακρινή απόσταση στο 22’. Έπειτα από το γκολ, το παιχνίδι είχε μέτριο ρυθμό, με την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη να διαχειρίζεται άψογα το παιχνίδι και το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε μ’ ένα καλό σουτ του Καμπράλ, το οποίο απέκρουσε ο Βεσελόφσκι. Στο 51’, το σουτ του Μπεσάρα κατέληξε άουτ από την εστία του Βεσελόφσκι. Η Νέα Σαλαμίνα έχασε τεράστια ευκαιρία στο 61’, όταν ο Μαουρίτσιο βρήκε τον Ελουντού, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. ‘Οσο περνούσαν τα λεπτά, ο αγώνας αποκτούσε καλό ρυθμό, αφού οι δύο ομάδες ενέτειναν τις προσπάθειες τους για το γκολ. Στο 77', ο Γκοντάρντ με ωραία προσπάθεια έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Σίμπσον ανάγκασε τον Ρούντκο σε ωραία απόκρουση.

Μέχρι το τέλος, η ομάδα του Πουρσαϊτίδη άντεξε την πίεση της παφιακής ομάδας και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Πάφος FC: Ρούντκο, Σιρόκ, Αραγιούρι, Αντωνίου, Βαλεριάνος, Φόλπρεχτ, Πανός, Λελιούκιν, Μπεσάρα, Καμπράλ (68’ Γκοντάρντ), Ράκελς

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Λαμπό, Σέζαρ, Ρομάν, Κορέια, Κωστή (74’ Μαριάνοβιτς), Νουρ, Ελουντού (86' Τισντέλ), Σίμπσον, Μαουρίτσιο

Σκόρερ:-/ 22’ Ελουντού

Κίτρινες: Βαλεριάνος/ Ελουντού

Κόκκινες:-/-

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή

Ολοκληρώνεται με δύο αγώνες, η 10η αγωνιστική για τον Β΄ όμιλο του Πρωταθλήματος
Πράσινη παράνοια για την Ομόνοια 29Μ-Ξεπέρασε τις 2.000 η προπώληση για το ντέρμπι τίτλου
Κέρδισε τη Σαλαμίνα και συνεχίζει τη μάχη η Δόξα-Επικράτησε του Εθνικού ο Οθέλλος
BINTEO: Η ανάλυση πίσω από την φωτοβολίδα του Τάνκοβιτς που ξέρανε τον Απόλλωνα-Στα 35 μέτρα με 85 χλμ
Τώρα που η μπάλα καίει καλούνται να αποδείξουν πόσα καντάρια μπάλας ξέρουν-Όλα τα βαθμολογικά δεδομένα
Δημητρίου: Προχωρούν οι διαδικασίες για ιδιόκτητο γήπεδο και ανακαίνιση του Ηλίας Πούλλος