«Τράκαραν» μεταξύ τους κι έχασαν δύο βαθμούς ΑΕΛ και Ομόνοια

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν ΑΕΛ και Ομόνοια, στο ντέρμπι του Τσιρείου για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τα γκολ πέτυχαν οι Μάιντεβατς  (18') και Μποτεάκ (41').

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν, αλλά το ισόπαλο αποτέλεσμα σφράγισε την προσπάθειά τους στο τέλος της αναμέτρησης.

Η Ομόνοια έφτασε τους 39 βαθμούς και παρέμεινε στη 2η θέση, ενώ η ΑΕΛ βρίσκεται στην 6η θέση με 27 πόντους.

Με καλή διάθεση, αλλά χωρίς τις μεγάλες ευκαιρίες για γκολ κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο ντέρμπι του Τσιρείου.

Η ΑΕΛ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 18’ της αναμέτρησης. Μετά από προσπάθεια του Αντωνίου εντός περιοχής, ο Μάιντεβας έκανε κίνηση σέντερ φορ και πλάσαρε με άνεση την κενή εστία για το 1-0. Ο ποδοσφαιριστής πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΛ.

Από την άλλη, η Ομόνοια προσπάθησε ν’ αντιδράσει, χωρίς να έχει ωστόσο τις μεγάλες ευκαιρίες. Στο 41’ μετά από σέντρα του Λέσιακς, ο Μποτεάκ βρέθηκε μόνος του στη μεγάλη περιοχή και με αριστερό πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις, ωστόσο εξουδετέρωναν η μια την άλλη.

Το σύνολο του Χένινγκ Μπεργκ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ματ Ντάρπισαϊαρ στο 69' του ματς. Ο Άγγλος στράικερ βρέθηκε απέναντι από τον Βοζίνια, ωστόσο δεν κατάφερε να τελειώσει ιδανικά τη φάση.

Στο υπόλοιπο του δευτέρου ημιχρόνου έγιναν αρκετά φάουλ από τις δύο ομάδες, με το τριφύλλι να πιέζει περισσότερο για γκολ στα τελευταία λεπτά, ωστόσο να μην καταφέρνει να το πετύχει.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Χ. Κυριάκου, Α. Τεϊσέιρα, Ράσο, Μεντόγεβιτς, Αντωνίου (82 Τόρες), Ζντρασκόφσκι, Αντάμοβιτς (60′ Γκοντάλ), Αγκάνοβιτς, Μάιντεβατς (70′ Αβράαμ), Μαέ.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Παντιλιμόν, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Β. Γκόμες, Κούσουλος, Ακιντόλα, Μποτεάκ, Τιάγκο, Ντάρπισαϊαρ.

Σκόρερ: 18′ Μάιντεβατς / 41′ Μποτεάκ

Κίτρινες: Αγκάνοβιτς, Ράσο, Μεντόγεβιτς / Λούφτνερ

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού κόντρα στη Φενέρμπαχτσε
Πήρε θέση η ΕΠΟ-«Ουδέποτε ετέθη θέμα θετικού δείγματος ποδοσφαιριστή της Εθνικής»
Λέουβενμπεργκ: Πονάει ο αποκλεισμός, όμως θα προχωρήσουμε σε μια νέα σεζόν με καλύτερα αποτελέσματα
Η FIFA ενημέρωσε και επίσημα πως δεν υπάρχει θετικό δείγμα στην Εθνική Ανδρών
Το μήνυμα του Τάνκοβιτς για την ιστορική πρόκριση-«Είμαστε στον τελικό με ψηλά το κεφάλι»
ΒΙΝΤΕΟ: Ανακοίνωσε το νέο του προπονητή ο ΑΣΙΛ