BINTEO: Το μοίρασαν σε τρία λεπτά και έσπασαν τα δοκάρια Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ

Χορταστικό ήταν το φιλικό ντέρμπι ανάμεσα σε Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ, στο Αντώνης Παπαδόπουλος, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ: ΒΙΝΤΕΟ: Ο Λουντέμο άνοιξε το σκορ, ο Οκριασβίλι απάντησε άμεσα για την Ανόρθωση

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τον ΑΠΟΕΛ, να χάνει την πρώτη καλή ευκαιρία στο τρίτο λεπτό με σουτ του Τάαμαρι, το οποίο εξουδετέρωσε ο Λόρια.

Στο 13’, ο Γιώργος Γκαλίτσιος σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ Μιγκελ Σίλβα.

Η επόμενη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε στο 27’ και μετατράπηκε σε γκολ για τον ΑΠΟΕΛ. Συγκεκριμένα, μετά από φάουλ του Εφραίμ, ο Μερκής έπιασε εντυπωσιακό γυριστό σουτ και ο Λόρια απέκρουσε ασταθώς, με τον Λουντέμο να παίρνει το «ριμπάουντ» και να ανοίγει το σκορ.

Τρία λεπτά αργότερα, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Οκριασβίλι από τον Μιχαήλοβιτς. Ο Οκριασβίλι εκτέλεσε εύστοχα, γράφοντας το 1-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση σκόραρε με τον Κατσαράβα στο 47', αλλά το γκολ του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Με τη συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών στο δεύτερο μέρος, ο Νικόλας Ιωάννου πραγματοποίησε τη σέντρα αριστερά και ο Κορέια στην προσπάθειά του να διώξει σε κόρνερ, σημάδεψε το δοκάρι της ομάδας του.

Δοκάρι είχαν και στο 87’ οι γαλαζοκίτρινοι, μετά από σουτ του Γαβριήλ.

Οι ενδεκάδες

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Σίλντενφελντ, Σελίν (59' Νταουσβίλι), Κορέια, Γκαλίτσιος (59' Πηλέας), Αμπαρτζουμιάν, Μαργκάσα (59' Κορρέα), Κ. Αρτυματάς (70' Π.Αρτυματάς), Οκριασβίλι (70' Γεωργαλλίδης), Χριστοφή (77' Καφατάρης), Κατσαράβα (86' Κουμπαρής)

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα (81' Τσιλιγγίρης), Σάντος, Εφραίμ (63' Χάνι), Λουντέμο, Τάμαρι (70' Γιάκολις), Ζαχίντ (46' Σατσιάς), Κλωναρίδης (63'Κούτσακος), Μερκής (70' Σιέλης), Γένσεν (81' Γαβριήλ), Ιωάννου, Μιχαϊλοβιτς (75' Αποστολάκης)

ΒΙΝΤΕΟ: Συγκινεί ο 92χρονος που έζησε την Ομόνοια από τη μέρα ίδρυσής της-«Είναι θρησκεία για τον κόσμο της»
Προχωρεί σε έκτακτη Γενική Συνέλευση η Ανόρθωση-Καθοριστικές οι επόμενες κινήσεις
Απάντησε για την αγαπημένη του ομάδα και τον παίκτη που λατρεύει ο Γκομίς-Όσα αποκάλυψε
Κάργας: Αποτύχαμε σαν κοινωνία πιο πολύ χαρήκαμε που αποκλείστηκε η Εθνική