Ξεκλειδώνει την άμυνα της Αραράτ και παίρνει προβάδισμα πρόκρισης η Ομόνοια

Με σκορ 0-0 ολοκληρώθηκε το ενενηντάλεπτο ανάμεσα σε Αραράτ και Ομόνοια για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί σε ημίωρη παράταση.

Η πεντάμηνη αποχή από επίσημα παιχνίδια, ήταν κάτι περισσότερο από εμφανής για την Ομόνοια, η οποία από την αρχή του αγώνα, δυσκολευόταν να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να φτάσει στα καρέ της Αραράτ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία, δημιουργήθηκε στο 28ο λεπτό από την Αραράτ. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Οτουμπάνιο δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στον Γκουφράν, ο οποίος σούταρε και κέρδισε κόρνερ.

Οι πράσινοι, απάντησαν στις ευκαιρίες στο 42', όταν ο Κακουλλής έβαλε κόντρα στο βολέ του Τσούπιτς, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε έξω.

Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το 1-0, αλλά το τακουνάκι του Οτουμπάνιο έφυγε έξω.

Στο δεύτερο μέρος, η Ομόνοια μπήκε πιο αποφασιστικά και στο 53’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντούρις, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Τσούπιτς του είπε «όχι».

Μέχρι το 63’ επικράτησε παιχνίδι κέντρου. Σε εκείνο το λεπτό, η Αραράτ, έχασε μεγάλη ευκαιρία και πάλι με τον Οτουμπάνιο, ο οποίος έκανε το σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω από την εστία του Φαμπιάνο.

Μέχρι την ολοκλήρωση του ενενηντάλεπτου, οι δύο ομάδες δεν βρήκαν άλλες ευκαιρίες για να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση. Ως εκ τούτου, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της ημίωρης παράτασης, η Ομόνοια ευτύχισε να σκοράρει με πλασέ του Τιάγκο, μέσα από την περιοχή και να ανοίξει το σκορ.

Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης