Πάτησε μπανανόφλουδα στην πρεμιέρα ο ΑΠΟΕΛ-Ισόπαλος με την Καρμιώτισσα

Σπουδαίες συγκινήσεις επεφύλαξε η πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος, με την Καρμιώτισσα να κάνει τεράστια έκπληξη, αποσπώντας ισοπαλία από τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, με σκορ 2-2.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε ορεξάτος το ματς και μόλις στο 5ο λεπτό έχασε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μετά από σουτ του Μερκή, το οποίο σταμάτησε στη γραμμή αμυντικός της Καρμιώτισσας.

Στο 13ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μπεν Σαχάρ, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ», μετά από σουτ του Εφραίμ.

Επτά λεπτά αργότερα, η Καρμιώτισσα στην πρώτη της ευκαιρία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, με σουτ του Ισμαήλ Σάσι. Ο Σάσι, βρήκε χώρο εκτός περιοχής και έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να κτυπά στο σώμα του Μερκή και να καταλήγει στα δίκτυα.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 25' έχασε ευκαιρία για να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ. Ο Τάμαρι έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Ζαχίντ κι αυτός με τη σειρά του τροφοδότησε τον Γένσεν, ωστόσο ο Δανός μέσα από την περιοχή δεν έκανε καλό σουτ.

Στο 37, ο Χατζηβασίλης βρέθηκε στη μικρή περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ωστόσο ο Μερκής παρενέβη άμεσα και ανέκοψε τον επιθετικό της Καρμιώτισσας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα των Πολεμιδιών ήταν αυτή που απείλησε πρώτη για να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Ρόμο έκανε την μπαλιά από αριστερά, με τον Χατζηβασίλη να προλαβαίνει τον Σίλβα στην έξοδο, αλλά να στέλνει τη μπάλα έξω.

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 62' με τον νεαρό Γιάννη Σατσιά. Ο ποδοσφαιριστής των γαλαζοκιτρίνων μπήκε στην περιοχή με ατομική προσπάθεια, ωστόσο το σουτ του εξουδετερώθηκε από τον Χαράλαμπο Καΐρίνο.

Μετά από εκείνη την ευκαιρία,το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά, με τις φάσεις να διαδέχονται η μια την άλλη.

Στο 64', ο Εφραίμ βρέθηκε απέναντι στον Καϊρίνο, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Οι ποδοσφαιριστές του Χρύση Μιχαήλ κτύπησαν στην αντεπίθεση, μετά από λάθος του Γένσεν, όμως ο Σίλβα είπε «όχι» σε σουτ του Νεοφύτου.

Στο 72ο λεπτό, σουτ του Τάμαρι κτύπησε σε παίκτη των φιλοξενουμένων, στη συνέχεια στο δοκάρι και κατέληξε σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Βινσέντι, με τον Ράφαελ Σάντος να πιάνει την κεφαλιά για το 2-1.

Πριν προλάβουν όμως να κοπάσουν τα πανηγύρια των γαλαζοκιτρίνων, η Καρμιώτισσα σκόραρε ξανά με σουτ του Χριστοφή.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να βρει το τρίτο γκολ, ωστόσο δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να λήξει στο ισόπαλο 2-2.

Oι ενδεκάδες
ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σάντος, Ιωάννου, Μερκή, Μιχαήλοβιτς, Λουντέμο, Γένσεν, Ζαχίντ, Τάμαρι, Εφραίμ και Σαχάρ.

Καρμιώτισσα: Καϊρίνο, Χριστοφή, Οικονόμου, Μπαράνοφ, Ευσταθίου, Γ. Σάσι, Νεοφύτου, Χρίστου, Μ. Σάσι, Χατζηβασίλης, Ρομό