Γκολ στα τελευταία για την Ανόρθωση με τον Οκριασβίλι

Αυλαία στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τον αγώνα Πάφος-Ανόρθωση, στο στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης».

Η Ανόρθωση, ψάχνει το δεύτερο της τρίποντο στο πρωτάθλημα, ενώ η Πάφος, την πρώτη της νίκη, μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα με την Ομόνοια, με σκορ 2-2.

Η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε δυνατά στο γήπεδο από το πρώτο λεπτό και στο 5', έχασε καλή ευκαιρία, όταν μετά από τακουνάκι του Χουσμπάουερ ο Κατσιαράβα βρέθηκε εντός περιοχής, αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Ρούντκο.

Στο 11' η Πάφος απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Λόρια, όταν μετά από λάθος του Οκριασβίλι στο κέντρο, ο Βα πέρασε ωραία την μπάλα στον Μέρφι, ο οποίος βρέθηκε εντός περιοχής, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σίλντενφελντ να σουτάρει προ κενής εστίας, ψηλά έξω.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πάφος ξεκίνησε πιο δυνατά, με τον Ανγλκούλο στο 51', να πασάρει στον Μέρφι, ο οποίος σούταρε και ο Κορέια έδιωξε σωτήρια.

Στο 52ο λεπτό, η Πάφος κέδισε πέναλτι, με τον Μέρφι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ανγκούλο με τον Λόρια να αποκρούει.

Στο 74', ο Ελουντού σέντραρε από δεξια, ο Οκριασβίλι έμεινε αφύλακτος, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία.

Στο 89ο λεπτό, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μανιά από τον Ρούντκο, με τον Οκριασβίλι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Οι ενδεκάδες:

Ανόρθωση: Λόρια, Κορέια, Σιλντενφελντ, Σελίν, Γκαλίτσιος, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Χουσμπάουερ, Οκριασβίλι, Καλτσάς, Κατσαράβα

Πάφος: Ρούτκο, Σάιζ, Κβίντα, Βα, Μπεριγκό, Μέρφι, Βαλεριάνος, Πανός, Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο.

Στην αντεπίθεση η ΑΕΚ-«Αν εγκριθεί το αίτημα του ΑΠΟΕΛ, θα αντιδράσουμε με ένταση»
Νέες σειρήνες για Πίττα-«Η ΑΕΚ ενδιαφέρεται και θα τον τσεκάρει σε αγώνα της ΑΪΚ»
Επιστολή ΑΠΟΕΛ σε Αρχηγό για παραχώρηση της Βόρειας σε οικογένειες με παιδιά και συνταξιούχους
Σάρωσε τα βραβεία του ΠΑΣΠ ο Μιχάλης Χαραλάμπους-Τα αστέρια που έλαμψαν
Ζητά 2,200 εισιτήρια για τον τελικό πρωταθλήματος με τον ΑΠΟΕΛ η ΑΕΚ-To μπαλάκι στις Αρχές
Ορίστηκε η εκλογική συνέλευση στην Ανόρθωση
Αλλαγή ώρας στο ΑΕΖ-Απόλλωνας
Δημητρίου: Θα μπορούσαμε να διεκδικούμε το πρωτάθλημα μέχρι την τελευταία αγωνιστική
Πλήγμα με Άδωνη στον Απόλλωνα-Υπέστη ρήξη χιαστού
Αναμονή για το άνοιγμα της Βόρειας στον ΑΠΟΕΛ-Ηφαίστειο το ΓΣΠ στον τελικό με ΑΕΚ