Με... μαγεία Σαντίκ πήρε το τρίποντο κόντρα στον Εθνικό η Δόξα

Αήττητη για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος παραμένει η Δόξα, η οποία επικράτησε με 2-1 του Εθνικού στο Μακάρειο στάδιο. Η ομάδα της Κατωκοπιάς επικράτησε του αντιπάλου της χάρη σε γκολ των Ντος Σάντος (28') και Σαντίκ (46'), με τον Φιλανδό να πετυχαίνει ένα εξαιρετικό νικητήριο τέρμα.

Από την αντίπερα όχθη, η ομάδα του Κλάφουριτς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που βρήκε, με αποτέλεσμα να δεχθεί την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και να μείνει στους τρεις βαθμούς.

Το προφίλ του αγώνα:

Στο 13' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, αφού μετά από εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, ο Μουκτάρης έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Μπογκατίνοφ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν δεκατρία λεπτά μετά με τον Ντος Σάντος, με τον παίκτη του Εθνικού να εκμεταλλεύεται την απόκρουση του Σισκόφσκι και να πλασάρει από κοντινή απόσταση. Αξίζει να σημειωθεί ότι η φάση ξεκίνησε από οφσάιντ και το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει.

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Μπεράτ Σαντίκ, στο πρώτο λεπτό του β' ημιχρόνου. Από δεξιά πήρε την μπάλα μπήκε στην περιοχή, άδειασε τον αντίπαλό του και με πλασέ στη γωνία του Μπογκαντίνοφ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μιντίκκης, Μουκτάρης (61′ Πάντιτς), Χριστοφή, Εγγλέζου, Τραϊτσέφσκι, Μπόλιεβιτς, Ολιβέιρα, Λουίς Κάρλος, Καρλίτος, Σαντίκ.

Εθνικός (Ντιν Κλάφουριτς): Μπογκατίνοφ, Γκόρουπετς, Πρόγιτς, Ντέιβινσον, Χριστοφή, Ντος Σάντος, Μιγκελίτο, Χουντόμπιακ, Παπαγεωργίου, Μ. Ηλία, Κοστόφσκι.

Σκόρερ: 13′ Μουκτάρης, 46′ Σαντίκ / 28′ Ντος Σάντος

Κίτρινες: Μουκτάρης, Μπόλιεβιτς, Σακκάς / Ντος Σάντος, Μιγκελίτο

Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης