Κέρδισε με νύχια και με δόντια την Καρμιώτισσα η Ομόνοια, δια ποδός Κούσουλου

Δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Ομόνοια, απέναντι στην μαχητική Καρμιώτισσα στο ΓΣΠ, με σκορ 1-0.

Για τους πράσινους, σκόρερ ήταν ο Γιάννης Κούσουλος στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ η Καρμιώτισσα, έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ και να φύγει από το ΓΣΠ με βαθμολογικό κέρδος.

Στο 3ο λεπτό, η Καρμιώτισσα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Ισμαήλ Σάσι, ο οποίος βρέθηκε εντός περιοχής και έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Φαμπιάνο ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα.

Στο 7' ο Χάρης Μαυρίας πάτησε την περιοχή της Καρμιώτισσας και έδωσε πολύ ωραία πάσα στον Κούσουλο, ο οποίος έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω.

Η Καρμιώτισσα, ήταν καλύτερη στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης και στο 15' έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Χατζηβασίλη, ο οποίος υποδέχθηκε μπαλιά του Ομάρ Σάσι, αλλά έκανε άστοχο σουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα των Πολεμιδιών, βρέθηκε και πάλι στην αντεπίθεση, όμως ο Φαμπιάνο μάζεψε τη μπάλα μετά από σουτ του Ευσταθίου.

Η Ομόνοια ξεκίνησε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 47ο λεπτό, άνοιξε το σκορ, με δυνατό σουτ του Γιάννη Κούσουλου, από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Η Ομόνοια, τέσσερα λεπτά μετά το γκολ της, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λοΐζου για να διπλασιάσει τα γκολ της, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ο νεαρός, κτύπησε στο δοκάρι του Καϊρίνου και έφυγε έξω.

Στο 54΄, ήταν η σειρά της Καρμιώτισσας να χάσει μεγάλη ευκαιρία για γκολ, με τον Ρόμο, ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι του Φαμπιάνο.

Για περίπου ένα εικοσάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ένα αγώνα κέντρου.

Στο 76', ο Καϊρίνος αναγκάστηκε να πραγματοποιήσε σπουδαία επέμβαση, σε σουτ του Τζιωνή, ενώ στο 80' ο Κούσουλος έκανε λάθος και ο Καπαρτής βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα της Ομόνοιας, όμως το πλασέ του έφυγε ελάχιστα έξω.

Οι ενδεκάδες:
Ομόνοια:
Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο, Κούσουλος, Γκόμες, Μποτεάκ, Λοΐζου, Τζιωνής, Σενέ

Καρμιώτισσα: Καϊρίνος, Α. Χριστοφή, Μπαράνοφ, Οικονόμου, Ευσταθίου, Μ. Σασί, Χρίστου, Νεοφύτου, Χατζηβασίλης, Ι. Σασί, Ρομό

Οι λεπτομέρειες για τη διεξαγωγή του τελικού κυπέλλου-Η ανακοίνωση της ΚΟΠ
Η επίσημη θέση του Άρη για το μέλλον του Σπιλέφσκι-«Διαβάζουμε διάφορα, δεν ισχύει τίποτα»
Η άποψη του Χαραλαμπίδη για τη μάχη του τίτλου-«Εκτιμώ ότι είναι 50-50»