ΒΙΝΤΕΟ: Ονειρικό ντεμπούτο για τον Πετράκη-Γαλάζιο το ντέρμπι και η κορυφή

Νίκη που τον ανέβασε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, πέτυχε στην Αρένα ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε της ΑΕΚ με 1-2. Τα γκολ για τους γαλάζιους, πέτυχαν οι Πίττας στο 29’ και Ντιγκινί στο 72’. Για την ΑΕΚ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ακοράν στο 65’.

Με τη νίκη του ο Απόλλωνας έφθασε στους 23 βαθμούς, όσους έχει και η Ανόρθωση, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 16, όσους έχει και η Ομόνοια.

Το προφίλ του αγώνα
Καλύτερος από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, απέναντι στην ΑΕΚ ήταν ο Απόλλωνας, ο οποίος ωστόσο δεν κατάφερε να μετατρέψει την υπεροχή του σε ευκαιρίες.

Αυτά, μέχρι το 29ο λεπτό, όταν ο Πίττας άνοιξε το σκορ, με σλάλομ του Γιάννη Πίττα, ο οποίος στη συνέχεια κεραυνοβόλησε τον Τέουκενσς για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ένα αγώνα κέντρου.

Στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης, η ΑΕΚ, βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα, με τον Ακοράν Ρέγιες, ο οποίος μπήκε στην περιοχή μετά από ατομική ενέργεια και με ένα φοβερό σουτ νίκησε τον Δημητρίου για το 1-1.

Το δεύτερο τέρμα για την ομάδα της Λεμεσού σκόραρε ο Ντιγκινί, καθώς στο 72' έγινε δέκτης της μπάλας στην μικρή περιοχή της ΑΕΚ και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
H ταυτότητα του αγώνα

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Φερνάντεθ, Θάντι (80′ Κωνσταντίνου), Μ. Γκονθάλεθ, Τρουγιόλς, Νάντο (67′ Αναστασίου), Σπιρόφσκι, Χέιτλι, Ναράνχο, Σπόλιαριτς (46′ Ακοράν), Μακρής (46′ Τριτσκόφσκι).

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο (55′ Φιλιώτης), Γιούστε, Σάλαϊ, Αγκίρε, Γιαννιώτας (87′ Βασιλείου), Μάρκοβιτς (46′ Χ. Κυριάκου), Ντένιτς (87′ Νταμπό), Πίττας, Ντιγκινί, Μπέντσοπ (63′ Σατσέτι).

Δωρεάν σε ανοικτή ζώνη ο τελικός πρωταθλήματος στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ
Αίμα και άμμος στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα που ισοδυναμεί με τριπλή ευκαιρία για ομίλους
Αρνητική πρωτιά για Πάφο και Άρη για τη χρησιμοποίηση του ντόπιου ποδοσφαιριστή
Ρίχνει το μπαλάκι πίσω στην Αστυνομία ο ΑΠΟΕΛ και αφήνει αιχμές κατά της ΑΕΚ
Άκυρο Αστυνομίας στα αιτήματα ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για παραχώρηση της Βόρειας
Στην τελική ευθεία η προετοιμασία της Εθνικής Παίδων ενόψει EURO U-17
«Δεν θα έλεγα ότι υποστηρίζουμε την Ομόνοια στον απόλυτο βαθμό, αλλά θέλουμε να πάρει το κύπελλο»
Αποθεώνουν Βιτάλ στη Σκωτία-«Είναι αυτό που χρειάζεται η Ρέιντζερς»