ΒΙΝΤΕΟ: Περίπατος στο Δασάκι και κορυφή για τον Απόλλωνα

Εκμεταλλεύτηκε πλήρως την ισοπαλία στο Τσίρειο, μεταξύ ΑΕΛ και Ομόνοιας, ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε με 1-4 του Εθνικού στο Δασάκι και ανέβηκε στην κορυφή.

Οι γαλάζιοι, σκόραραν με τους Πίττα (δύο γκολ), Σάλαϊ και Ματέι, ενώ για τον Εθνικό είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2, ο Κοστόφσκι. Με τη νίκη τους οι γαλάζιοι έφθασαν τους 39 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός έμεινε στους 12 βαθμούς και την προτελευταία θέση.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας, ο οποίος από το πρώτο λεπτό ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και έψαξε σε πολλές περιπτώσεις το γκολ που θα του έδινε προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο η συμπαγής αμυντική γραμμή του Εθνικού δεν επέτρεψε στους γαλάζιους να χάσουν μεγάλες ευκαιρίες.

Όλα αυτά μέχρι το 41ο λεπτό, όταν ο Πίττας πήρε εξαιρετική μπαλιά από τον Φιλιώτη και με πλασέ νίκησε τον Μπογκατίνοφ για το 0-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, θέλοντας να καθαρίσει το παιχνίδι και στο 54ο λεπτό σημείωσε το 0-2.

Ο Ντένιτς ήταν αυτός που έκανε την μπαλιά από δεξιά, με αποδέκτη τον Σάλαϊ, ο οποίος από κοντά έγραψε το 0-2.

Ο Εθνικός αντέδρασε και μείωσε στο σκορ με δράστη τον Κοστόφσκι, στο 69ο λεπτό. Ο Γκόρουμπετς έκανε σουτ εκτός περιοχής, ο Κοστόφσκι μπήκε στην πορεία της μπάλας και νίκησε τον Δημητρίου για το 1-2.

Στο 75', ο Απόλλωνας έκανε το 1-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματέι, ο οποίος είχε ανατραπεί εντός της περιοχής του Εθνικού.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Πίττας μετά από φάουλ που εκτελέστηκε από αριστερά, έστειλε την μπαλα στο δοκάρι του Μπογκατίνοφ και ακολούθως στα δίκτυα για το 1-4.

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Περατικός(66′ Μιγκελίτο), Σάβιτς, Γκόρουπετς(83′ Κυπριανού), Χριστοφή, Ντεϊβίσον, Παπαγεωργίου(83′ Κουμής), Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Κοστόφσκι, Κονέ

Απόλλων: Δημητρίου, Φιλιώτης, Γιούστε, Κατελάρης, Σάλαϊ, Ντένιτς, Κυριάκου(81′ Ψύχας), Πίττας(81′ Παπουνασβίλι), Ματέι(77΄Βασιλείου), Νταμπό(58′ Ντιγκινί), Γκακπέ(58′ Πέδρο)

Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης