Σκότωσε με Σέρβο εκτελεστή τη Σαλαμίνα και ανέβηκε στην κορυφή η Ομόνοια

Τεράστιας σημασίας νίκη με πρωταγωνιστή τον Τσέποβιτς, πήρε η Ομόνοια απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, με σκορ 2-0.

Οι πράσινοι σκόραραν στο 14’ και στο 36’, με τον Τσέποβιτς, μετά από μπαλιές του Λέζιακς. Με τη νίκη της η Ομόνοια ανέβηκε στους 50 βαθμούς και την κορυφή της βαθμολογίας.

Νωρίς νωρίς η Ομόνοια άνοιξε το σκορ απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα, με τον Τσέποβιτς, στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Λέζιακς έκανε ένα κακό σουτ από αριστερά, η μπάλα έφθασε στον Τσέποβιτς, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 1-0 για τους πράσινους.

Μετά το γκολ, η Ομόνοια συνέχισε να ασκεί πίεση στη Σαλαμίνα και στο 36ο λεπτό έγραψε το 2-0.

Ο Λέζιακς έκανε και πάλι μπαλιά από αριστερά, με αποδέκτη τον Σέρβο, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Βεσελόφσκι για το 2-0.

Αφού η Ομόνοια σημείωσε και δεύτερο γκολ, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας αποκτήσει γερό προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, η Ομόνοια ξεκίνησε συντηρητικά, αφού είχε το υπέρ της αποτέλεσμα, ενώ από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα ήθελε αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Φαμπιάνο.

Το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο μοτίβο μέχρι το τέλος και οι πράσινοι κατάφεραν να πάρουν το πολυπόθητο τρίποντο που τους ανεβάζει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

H ταυτότητα του αγώνα:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Λοϊζου (72΄Τζιωνής)  Ασάντε (77΄Ντούρις) Τσέποβιτς (72΄Παπουλής)

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (77΄Μπρένο)  Σανκό, Χριστοφόρου, Καμισόκο, Οσέι, Κονφέ, Σιαθάς (57΄Ντουβεντρού) Τσουκαλάς (67΄Κρεάν) Βάγκνερ (77΄Πική)

Αποζημιώνεται ο Καραβίδας από τη FIFA για το... στήσιμο από τον Ουάρντα με 150.000 ευρώ
Στο μικροσκόπιο της Επ. Δεοντολογίας τρεις αγώνες που ενδέχεται να ήταν προσυνεννοημένοι