Προβάδισμα με το καλησπέρα για τον Απόλλωνα με τον Μπίσεσβαρ

Μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Απόλλωνα και ΑΕΚ διεξάγεται στο Τσίρειο στάδιο, για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες, που προέρχονται από ανεπιτυχή αποτελέσματα, θέλουν πάση θυσία τη νίκη, για να μην απομακρυνθούν από τους στόχους τους. Από τη μια ο Απόλλωνας θέλει να πάρει τη νίκη για να μείνει στην κορυφή, ενώ από την άλλη η ΑΕΚ για να μην χάσει το τρένο της Ευρώπης.

Το προφίλ του αγώνα:

Ο Απόλλωνας μπήκε αποφασιστικά στο γήπεδο και από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό του. Στο 12ο λεπτό, με μια εξαιρετική γκολάρα του Μπίσεσβαρ, πήρε κεφάλι στο σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 12', ο νεοαποκτηθέντας ποδοσφαιριστής της ομάδας της Λεμεσού, εκτός περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Μολ για το 1-0.

O Aπολλώνας συνέχισε σε υψηλό τέμπο και προσπάθησε να πετύχει κι άλλα γκολ, ενώ από την άλλη η ΑΕΚ έψαξε το γκολ της ισοφάρισης στις ελάχιστες ευκαιρίες που της δόθηκαν, όμως δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίκτυα.

Οι ενδεκάδες:

Απόλλωνας: Δημητρίου, Γιούστε, Ρομπέρζ, Πέδρο, Ψύχας, Μάρκοβιτς, Ματέι, Πίττας, Μπίσεσβαρ, Γιαννιώτας, Ντιγκινί

ΑΕΚ: Μολ, Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι, Τρισκόφσκι, Νάντο, Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Ναράνχο, Λαφράνς.

Δημητρίου: Προχωρούν οι διαδικασίες για ιδιόκτητο γήπεδο και ανακαίνιση του Ηλίας Πούλλος
Ορίστηκαν οι διαιτητές στα κρίσιμα ντέρμπι για τη μάχη του πρωταθλήματος
Οπαδός υπέστη ανακοπής καρδιάς στο Απόλλων-Πάφος, νοσηλεύεται στο Γενικό Νοσοκομείο Λεμεσού
«Την πίεση θα την έχει το ΑΠΟΕΛ και όχι εμείς, πολλοί έχουν ξεγράψει τον Άρη και ότι κάναμε φέτος»
Αυλαία για την δέκατη αγωνιστική στον δεύτερο όμιλο
Τέλος και επίσημα από τον Εθνικό ο Σατσιάς
Λέουβενμπεργκ: Πονάει ο αποκλεισμός, όμως θα προχωρήσουμε σε μια νέα σεζόν με καλύτερα αποτελέσματα
Το μήνυμα του Τάνκοβιτς για την ιστορική πρόκριση-«Είμαστε στον τελικό με ψηλά το κεφάλι»
ΒΙΝΤΕΟ: Ανακοίνωσε το νέο του προπονητή ο ΑΣΙΛ