Πέταξαν βαθμούς και έχασαν έδαφος για τον τίτλο Ανόρθωση και ΑΕΛ

Στο ισόπαλο 0-0 έμειναν Ανόρθωση και ΑΕΛ στο Αντώνης Παπαδόπουλος, ένα αποτέλεσμα που δεν βολεύει καμία ομάδα, αφού από τη μια η ΑΕΛ έπεσε από την κορυφή, ενώ από την άλλη η Ανόρθωση έχασε πολύτιμο έδαφος για τον τίτλο.

Με την ισοπαλία, η ΑΕΛ πήγε στους 49 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση στους 45 και την τέταρτη θέση.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε δυνατά το ντέρμπι και στα πρώτα λεπτά, έβαλε πίεση στην ΑΕΛ, για να πετύχει κάποιο γκολ. Παρόλα αυτά, τα σουτ των Μπουσουλάτζιτς και Κβιλιτάια, στο 2ο και 4ο λεπτό δεν βρήκαν στόχο.

Από την άλλη η ΑΕΛ, ανέβηκε μετά το πρώτο δεκάλεπτο και λίγο μετά το πρώτο μισάωρο έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Άντονι Γεωργίου, ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω.

Αφού οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, το πρώτο ημίχρονο τις βρήκε στο ισόπαλο 0-0.

To σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να παίζουν κυρίως ένα παιχνίδι κέντρου με πολλές πιέσεις στο κέντρο και λιγοστές χαμένες ευκαιρίες.

Στο 74ο λεπτό, η Ανόρθωση έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πετύχει το γκολ, με τον Οκριασβίλι, η κεφαλιά του οποίου πέρασε έξω, ενώ στο 77' η ΑΕΛ έχασε τη δική της μεγάλη ευκαιρία με τον Μαέ, ο οποίος σε τετ-α-τετ με τον Λόρια, δεν μπόρεσε να κερδίσει τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

H ταυτότητα του αγώνα:

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Ρισβάνης, Βργκοτς, Κορέια, Νταουσβίλι (46′ Μίχα), Κ. Αρτυματάς, Μπουσουλάτζιτς (88′ Χουσμπάουερ), Καλτσάς (83′ Χριστοφή), Ελουντού (57′ Οκριασβίλι), Κβιλιτάια.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Σάντος, Κέρκεζ, Τεϊσεϊρα, Χ. Κυριάκου (64′ Έουλερ), Ζντραφκόφσκι, Μεντόγεβιτς, Ριέρα (87′ Αβντίγιαϊ), Γεωργίου (64′ Αντωνίου), Τόρες (87′ Αντάμοβιτς), Μπάμπιτς (64′ Μαέ).

Στο ΓΣΠ για το ιστορικό παιχνίδι οι οπαδοί της Πάφου (pics)
Έστειλαν ηχηρά μηνύματα οπαδισμού Ομονοιάτες και Παφίτες αγκαλιασμένοι (pics)
ΒΙΝΤΕΟ: Οπαδός έβαλε φέρετρο και σταυρό στο φορτηγό του και πάει για... κηδεία στο ΓΣΠ