Κοίταξε στα μάτια την Κροατία, αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική Κύπρου

Την πρώτη της ήττα, στους ομίλους των προκριματικών για το Μουντιάλ του 2022, δέχθηκε η Εθνική ομάδα, από την Κροατία στη Ριέκα.

Οι Κροάτες, ήταν καλύτεροι σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Στο 38', μετά από μπαλιά στην περιοχή της Εθνικής, ο Κωνσταντίνος Σωτηρίου έκανε κεφαλιά προς τα πίσω, από την οποία επωφελήθηκε ο Πάσαλιτς, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Μιχαήλ για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική μας πάλεψε για να ισοφαρίσει, όμως στις ελάχιστες ευκαιρίες που βρήκε, δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς στα δίκτυα.

Από την άλλη η Κροατία, είχες τις δικές της καλές στιγμές, όμως η αμυντική λειτουργία της εθνικής λειτούργησε άψογα και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πετύχουν δεύτερο γκολ.

Με τη νίκη της η Κροατία βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου, ενώ η Κύπρος έμεινε στον ένα βαθμό και την πέμπτη θέση.

H ταυτότητα του αγώνα

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Βερσάλικο (46′ Τζουράνοβιτς), Λόβρεν, Τσαρ, Μπάρισιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Πάσαλιτς (67′ Όρσιτς), Μπρέκαλο (67′ Βλάσιτς), Πέρισιτς (77′ Κόβατσιτς), Μπούντιμιρ (57′ Κράμαριτς).

Κύπρος: Δημητρίου (39′ Μιχαήλ), Ψάλτης, Λαΐφης (82′ Ανδρέου), Κ. Σωτηρίου, Κούσουλος, Ιωάννου, Αρτυματάς (67′ Κάστανος), Χ. Κυριάκου, Τζιωνής (67′ Παπουλής), Πίττας, Μ. Ηλία (46′ Π. Σωτηρίου).

Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης