ΒΙΝΤΕΟ: Αλά... Κορρεά(τικα) πέρασε στον τελικό, δεκατέσσερα χρόνια μετά η Κυρία

Σπουδαίο διπλό που την στέλνει έπειτά από 14 χρόνια στον τελικό του κυπέλλου, πήρε η Ανόρθωση, η οποία κέρδισε για δεύτερη φορά τον ΑΠΟΕΛ με σκορ 1-3 στο ΓΣΠ.

Οι κυανόλευκοι σκόραραν με τον Χουσμπάουερ στο 24ο λεπτό, και τον Κορρέα στο 46ο και στο 75ο λεπτό. Για τον ΑΠΟΕΛ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Γκάρνερ.

To προφίλ του αγώνα:

Ένα φοβερό γκολ πέτυχε η Ανόρθωση στο 24ο λεπτό του αγώνα, με τον Τζόσεφ Χουσμπάουερ.

Ο παίκτης της Ανόρθωσης πήρε την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου και έτρεξε το υπόλοιπο γήπεδο μέχρι την περιοχή του Ουζόχο. Μόλις πάτησε περιοχή έπιασε ένα κεραυνό και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ουζόχο, που δεν μπορούσε να κάνει κάτι.

Στο 36ο λεπτό του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκάρνερ. Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε χέρι σε σέντρα του Εντογκαλά, με τον Γκάρνερ να στήνεται απέναντι στον Λόρια και να κάνει το 1-1.

Δεύτερο γκολ σημείωσε στο 46ο λεπτό του αγώνα η Ανόρθωση, με τον Παύλο Κορρέα.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουσμπάουερ, ο Κορρέα ξεπετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ουζόχο, που έκανε κακή εκτίμηση και δεν κατάφερε να αποκρούσει την μπάλα.

Στο 75ο λεπτό του αγώνα, η Ανόρθωση πέτυχε και τρίτο γκολ και πάλι με τον Παύλο Κορρέα.

Μετά από κόρνερ του Καλτσά από δεξιά, ο Κορρέα κέρδισε σε εναέρια μονομαχία τον Ενσούε και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ουζόχο για το 3-1.