ΒΙΝΤΕΟ: Τεράστιο άλμα της ΑΕΚ για πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ-Υπέταξε την Ντνίπρο

Μυθική εμφάνιση από την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 1-2 στη Σλοβακία, της Ντνίπρο και αγκάλιασε την πρόκριση για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι Λαρνακείς με τα γκολ των Άλτμαν στο 16 και αυτογκόλ του Σβάτοκ στο 29’ πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα και σε μια εβδομάδα καλείται να το διατηρήσει στο ΑΕΚ Αρένα, για να πάρει την μεγάλη πρόκριση. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα από την Ουκρανία, ήταν να μειώσει στο 90ο λεπτό με κεφαλιά του αρχηγού της και σκόρερ του αυτογκόλ, Σβάτοκ.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα απέναντι στην Ντνίπρο και κατάφερε πολύ γρήγορα να επιβάλει τον ρυθμό της.

Στο 16ο λεπτό, έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Εγγλέζου, η μπάλα έφτασε στον Άλτμαν, που με δυνατό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα της ουκρανικής ομάδας για το 0-1.

Η ΑΕΚ σο 29'πήρε γερό προβάδισμα, καθώς κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 29ο λεπτό του αγώνα.

Συγκεκριμένα, με κεφαλιά αμυντικού της Ντνίπρο, μετά από λανθασμένη έξοδο του τερματοφύλακα, γράφτηκε το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έριξε το βάρος στην άμυνα και έκανε διαχείριση, για να κρατήσει το μεγάλο προβάδισμα, επιχειρώντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση, για ένα τρίτο γκολ.

Μια φοβερή ευκαιρία έχασε η ΑΕΚ για να γράψει το 0-3 στο 79ο λεπτό του αγώνα.

Ο Γκιούρκσο πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της ουκρανικής ομάδας και να φεύγει παράλληλα με την τελική γραμμή.

Στο 90ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, η Ντνίπρο μείωσε σε 1-2, με τον Σβάτοκ.

Σημειώνεται ότι στο 95ο λεπτό του αγώνα, ο ποδοσφαιριστής της Ντνίπρο Κασάδο, δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ραφαήλ Μάμα.

Ντνίπρο: Ντα Σίλβα, Τάντσικ, Αντάμιουκ, Σβάτοκ, Μπουσανέλο, Κοχούτ (46′ Γκρόμοφ), Σαράπι, Πούριτα (61′ Ναζαρένκο), Μπλάνκο, Πιχαλόνοκ, Ντόβπικ.

ΑΕΚ: Τούμπας, Ροσάλες, Μ. Γκονθάλεθ, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (59′ Κάσας), Σανχούρχο, Λέντες, Άλτμαν, Φαράζ (66′ Γκάμα), Γκιούρσκο, Λόπες (59′ Ρόμο).

Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης