Τα αποτελέσματα των 2ων Παγκύπριων Αγώνων Αθλητικής Ναυαγοσωστικής

Πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή (04/09) στην παραλία «Secret Paradise» στην Αλαμινού οι 2οι Παγκύπριοι Αγώνες Αθλητικής Ναυαγοσωστικής, που διοργανώνονται από την ΚΟΝ (Κυπριακή Ομοσπονδία Ναυαγοσωστικής).

Πρώτος στην κατηγορία «Beach Flag Men 25+» ήταν ο Αλέξανδρος Ζερβός του ΑΠΟΕΛ, ενώ στην αντίστοιχη των γυναικών την πρωτιά πήρε η Νίκη Τελώνη, επίσης, του σωματείου της Λευκωσίας.

Τα αποτελέσμα σε όλες τις κατηγορίες:

Τελική κατάταξη σύμφωνα με τη βαθμολογία
Μεγάλος νικητής ήταν ο ΑΠΟΕΛ που μάζεψε συνολικά 205 βαθμούς, ενώ στη δεύτερη θέση κατέληξε ο Ναυαγοσωστικός Όμιλος Πάφου «Κινύρας» με 122 βαθμούς και στην τρίτη η εταιρεία  G.B Power Life Savers με 49 βαθμούς.

Στελεχώνουν την Εθνική οι νικητές
Οι νικητές των διάφορων αγωνισμάτων στελεχώνουν και την Εθνική ομάδα στο τουρνουά «World Championships Lifesaving» που διοργανώνεται από την ILS (Παγκόσμια Οργάνωση Ναυαγοσωστικής).
Αξίζει να σημειωθεί ότι στη φετινή διοργάνωση, η οποία λαμβάνει χώρα αυτό το διάστημα στην Ολλανδία, η Κύπρος έστειλε για πρώτη φορά αντιπροσώπους. Την ομάδα απαρτίζουν οι νικητές των 1ων Παγκύπριων Αγώνων Αθλητικής Ναυαγοσωστικής. Εννοείται ότι όσοι κέρδισαν στη φετινή διοργάνωση θα αποτελέσουν την Εθνική για την επόμενη διεθνή διοργάνωση.

Το χάλκινο μετάλλιο διεκδικεί το Σάββατο ο Παύλος Κοντίδης στο Hyeres
Basket League: Η ΑΕΚ πήρε τον πρώτο ημιτελικό απέναντι στον ΑΠΟΕΛ
«Χρυσός» ο Λευτέρης Πετρούνιας για 7η φορά στους κρίκους
Ολυμπιακή Πρόκριση για τον Αλέξανδρο Τοφαλίδη στη ξιφασκία
To IAME Series Cyprus προσφέρει τρία εισιτήρια για τον Παγκόσμιο Τελικό στη Valencia