Basket League: Η ΑΕΚ πήρε τον πρώτο ημιτελικό απέναντι στον ΑΠΟΕΛ

Με νίκη της Πετρολίνα ΑΕΚ, άνοιξε η αυλαία για την ημιτελική φάση των πλέι-οφ, καθώς στην αναμέτρηση που έγινε στο «Κίτιον» που ήταν και η πρώτη για το ζευγάρι των θέσεων 1 & 4, κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα με 85-71.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της ΚΟΚ, η ομάδα της Λάρνακας χρειάζεται δυο ακόμη νίκες, για να προκριθεί στην τελική φάση, ενώ ο ΑΠΟΕΛ χρειάζεται τρεις και απαραίτητα, θα πρέπει να κερδίσει και εκτός έδρας την αντίπαλο του.

Στο ημίχρονο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 47-27 και είχε για κορυφαίο τον Hollingsworth (20 πόντοι, 5/6 βολές, 6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Μετά από ένα αρχικό προβάδισμα για τον ΑΠΟΕΛ (5-2), η ΑΕΚ, επέβαλε τον δικό της ρυθμό και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, να δημιουργήσει στη συνέχεια ένα 16-0 και λίγο πριν το 7`, να προηγηθεί με 18-5.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να αντιδράσει κάπως στη συνέχεια, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, αλλά με το τέλος της 1ης περιόδου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 24-13.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, η διαφορά για τη γηπεδούχο, ανέβηκε στο +17, όταν το σκορ πήγε στο 37-20 και πάλι ο ΑΠΟΕΛ αναζητούσε τρόπους για να μειώσει την τιμή της σε βάρους του διαφοράς.

Κάτι όμως που δεν έγινε, καθώς η διαφορά, ανέβηκε στο +20 με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (47-27).

Σε αργό τέμπο κύλησε το παιχνίδι στην 3η περίοδο, κάτι που βοήθησε την ΑΕΚ να συντηρήσει τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας και πάνω από το +20.

Ο ΑΠΟΕΛ παρέμενε άστοχος και έτσι λίγο μετά το 26`, η τιμή της διαφοράς ανέβηκε στο +23, πάντα για τη γηπεδούχο, που με το τέλος της 3ης περιόδου είχε το προβάδισμα με 63-41.

Με 11-2 σερί για τον ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε η 4η περίοδος, που μείωσε σε 65-52.

Στη συνέχεια όμως η ΑΕΚ, αντέδρασε και λίγο μετά το 35`, ανέβασε τη διαφορά στο +18, όταν προηγήθηκε με 75-57 και αφού στα επόμενα χρονικά σημεία, κράτησε την τιμή, σε επίπεδα άνω των 15 πόντων, τελικά πήρε τη νίκη με 85-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 47-27, 63-41, 85-71.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Bishop 8, Hollingsworth 20 (1), Brown 9, Παντελή 10 (2), Μαντοβάνης 6, Σιμιτζής 10 (2), Σιζόπουλος 11 (3), Λοϊζίδης 3 (1), Patton 8, Τσουλούπας.

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Νικόλας Παπαδόπουλος): Blackmon 18 (2), Κοιλαράς, Γεωργακούδης 3 (1), McKinnis 6, Nottage 4, Σοφοκλέους, Γιανναράς 9 (2), Παπαμιχαήλ 15 (3), Πυρίλλης, Galloway 16.

Πηγή: ΚΥΠΕ

Ρέστα για πρόκριση κόντρα στη Μακάμπι στο κατάμεστο ΟΑΚΑ
Πρεμιέρα με Diamond League σε Ντόχα και Μαρόκο για την Κατερίνα Στεφανίδη
Nεκρός στο πόλεμο στην Ουκρανία ο δις πρωταθλητής Ευρώπης στην άρση βαρών Ολεξάντρ Πελεσένκο
ΒΙΝΤΕΟ: Ιπτάμενος Μπανκέρο στην κορυφή του Top-5 του Game 7