Νίκησε στον Στρόβολο ο Κεραυνός την Ομόνοια

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής της τρίτης χρονικά αναμέτρησης για την 14η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε της Ομόνοιας μέσα στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο με 88-62. Οι «πράσινοι» πάλεψαν το παιχνίδι και στο πρώτο ημίχρονο διατήρησαν μικρές τις διαφορές στο σκορ, όμως ο Κεραυνός ήταν ανεβασμένος στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την νίκη με τελικό σκορ 88-62. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γουέσλεϊ Τσάνελς με 26 πόντους (7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Η Ομόνοια ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και μέχρι το 2’ ήταν μπροστά με 5-3, ενώ στην συνέχεια ο Τσάνελς με δύο διαδοχικά τρίποντα έφερε τον Κεραυνό μπροστά με 9-5. Ακολούθησαν οκτώ πόντοι για τους «πράσινους» (από ένα τρίποντο οι Γκάρνετ-Γκάρετ, δύο πόντους ο Γκρίφιν), οι οποίοι έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου με 13-9, ενώ στην συνέχεια ο Κεραυνός με  τέσσερις πόντους από τους Χάγκινς-Τσάνελς, ισοφάρισε σε 13-13. Στο 9:30 το σκορ ήταν στο 18-18, ενώ πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Μπάρκερ με λέι απ έκανε το 20-18.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτου με το σκορ να είναι στο 24-22 μέχρι το 12’, ενώ ενάμιση λεπτό μετά οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 27-26. Στο 16’ οι «ερυθροκίτρινοι» προηγούνταν με 34-30, ενώ στο επόμενο τρίλεπτο πέτυχαν ακόμα έξι πόντους (από τρεις Μπάρκερ-Γουίλις), φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (40-30). Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ρόμπινσον μείωσε σε 40-33.

Με πέντε πόντους από τον αρχηγό του, Γιώργο Θεοχαρίδη, ξεκίνησε την τρίτη περίοδο ο Κεραυνός, με το σκορ να είναι στο 45-32, ενώ στο 23’ ο Γιώργος Νεοφύτου με τρίποντο μείωσε σε 45-35. Μέχρι το 25:30 το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ήταν μπροστά με 55-38, για να πετύχει στο επόμενο λεπτό πέντε πόντους η Ομόνοια με τον Γκάρετ και να μειώσει σε 55-43. Στο 28:30 το σκορ ήταν στο 60-44, ενώ με το τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 63-47.

Μέχρι το 32:30 το σκορ ήταν στο 71-49, ενώ λίγο πιο μετά ο Ρόμπινσον μείωσε σε 71-51 με κάρφωμα. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά το σκορ έφθασε στο 78-51, ενώ στο 36:30 οι γηπεδούχοι προηγούταν με 83-57. Με το τέλος του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με 88-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 40-32, 63-47, 88-62

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Θεοχαρίδης 8 (2), Ελευθερίου 4, Χάγκινς 2, Τσάνελς 26 (7), Γουίλις 15, Κορωνίδης 12 (4), Κινγκ 12, Παπαδημητρίου 2, Παφίτης, Μπάρκερ 7 (1).

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Πηλακούτας 3 (1), Γκάρετ 29 (5), Γκάρνετ 4 (1), Γκρίφιν 9, Ρόμπινσον 7, Νεοφύτου 7 (1), Σταυρινίδης, Χαννούν, Καραγιάννης, Γεωργακούδης 1, Τρετιακόβ, Κρόφορντ 2.

Το χάλκινο μετάλλιο διεκδικεί το Σάββατο ο Παύλος Κοντίδης στο Hyeres
Basket League: Η ΑΕΚ πήρε τον πρώτο ημιτελικό απέναντι στον ΑΠΟΕΛ
«Χρυσός» ο Λευτέρης Πετρούνιας για 7η φορά στους κρίκους
Ολυμπιακή Πρόκριση για τον Αλέξανδρο Τοφαλίδη στη ξιφασκία
To IAME Series Cyprus προσφέρει τρία εισιτήρια για τον Παγκόσμιο Τελικό στη Valencia