Πλήρωσε τα λάθη της η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη πλήρωσε τα πολλά αβίαστα λάθη (48) και λύγισε από την πίεση της Ελίνα Σβιτολίνα (Νο8) χάνοντας 2-1 σετ και αποχαιρετώντας το Wimbledon.

Η 24χρονη Ουκρανή, Νο.8 στον κόσμο, επικράτησε με 6-3, 6-7(1), 6-2 και έκοψε τον δρόμο της Ελληνίδας προς την πρώτη συμμετοχή σε φάση «16» Grand Slam.

Ήταν μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Μαρία, που πλήρωσε τα λάθη της στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, αλλά και το μέτριο πρώτο σερβίς της (57%).

Η Σάκκαρη μπορεί να κέρδισε τα μεγάλα ράλι του ματς, αλλά όλα τα μικρά πήγαν στη Σβιτολίνα, που ήταν σαφώς πιο αποτελεσματική στο πρώτο σερβίς (68%) και μπόρεσε παράλληλα να ελέγχει περισσότερο τις επιστροφές της.

Η Σάκκαρη είχε 48 ένατι 27 αβίαστα λάθη και 6-2 διπλά λάθη. Η Μαρία είχε 17-16-15 αβίαστα ανά σετ και ενώ είχε τις δυνατότητες να διεκδικήσει τη νίκη δεν μπόρεσε στα κρίσιμα σημεία ν' αποφύγει τα λάθη.

Συνολικά η Σάκκαρη είχε 35-15 winners και 3/7 μπρέικ πόιντ έναντι 7/12 της αντιπάλου της.

Η Ουκρανή εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Μαρίας είχε σταθερή απόδοση και παρά και τον τραυματισμό της στο 3ο σετ έφτασε στη νίκη.

Ανατροπή με λάθη της Σάκκαρη!
Στο 1ο σετ η Σάκκαρη ξεκίνησε εξαιρετικά αλλά στη συνέχεια έπαθε μπλακ άουτ. Η Μαρία θα φτάσει στο 3-1 με μπρέικ αλλά δεν θα κερδίσει ξανά γκέιμ στον αγώνα.

Η Σβιτολίνα θα εκμεταλλευτεί τα δυο διπλά λάθη της Σάκκαρη και θα μειώσει σε 3-2 με μπρέικ ενώ χωρίς να χάσει πόντο θα ισοφαρίσει σε 3-3.

Δεν μπορεί να "αντισταθεί" η Μαρία και "τρώει" και 2ο μπρέικ για το 3-4. Το 3-5 θα έρθει χωρίς να πάρει πόντο η Σάκκαρη και η Ουκρανή θα φτάσει εύκολα στο 3-6 σε 36΄.

Τα αβίαστα λάθη είναι 17-6 για την Σάκκαρη και τα διπλά λάθη 4-0! Βέβαια είχε 12-5 winners η Μαρία.

Έσβησε 2 ματς πόιντ και θριάμβευσε!
Το ξεκίνημα της Σάκκαρη στο 2ο είναι εκπληκτικό. Με μπρέικ φτάνει στο 0-1 και με νέο μπρέικ στο 0-3!

Η Σβιτολίνα μειώνει σε 1-3 με μπρέικ και στη συνέχεια θα κάνει το 2-3. Το 6ο γκέιμ ήταν καθοριστικό.

Η Σάκκαρη παρά τα 2 διπλά λάθη θα ανατρέψει την κατάσταση και θα κάνει το 2-4 αλλά στη συνέχεια η Ουκρανή θα μείωσει σε 3-4.

Χωρίς να χάσει πόντο η Μαρία θα φτάσει στο 3-5 αλλά η Σβιτολίνα θα μειώσει σε 4-5 και θα φτάσει στο 5-5 με μπρέικ!

Η Σβιτολίνα κερδίζει και 3ο σερί γκέιμ για να φτάσει στο 6-5 αλλά η Σάκκαρη θα "σβήσει" δυο ματς πόιντ και θα στείλει το σετ στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Σάκκαρη κάνει... πάρτι και με 7-1 ισοφαρίζει σε 1-1 στα σετ!

Πάλεψε αλλά έμεινε στο φινάλε...
Στο 3ο σετ η Σάκκαρη ανοίγει τα γκέιμ (0-1) αλλά η Σβιτολίνα ισοφαρίζει σε 1-1.

Η Σβιτολίνα με μπρέικ θα κάνει το 2-1 και χωρίς να δώσει πόντο στη Σάκκαρη θα φτάσει στο 3-1.

Με το ίδιο νόμισμα η Σάκκαρη "πληρώνει" την Σβιτολίνα και μειώνει σε 3-2.

Η Σάκκαρη θα έχει δυο ευκαιρίες για μπρέικ στο 6ο γκέιμ αλλά η αντίπαλος της θα κάνει το 4-2.

Με μπρέικ έφτασε στο 5-2. Στο 8ο γκέιμ η Σάκκαρη "σβήνει" έξι ματς πόιντ αλλά χάνει τελικά με 6-2 και με 2-1 σετ τον αγώνα.

Πηγή: sdna.gr / gazzetta.gr

Το χάλκινο μετάλλιο διεκδικεί το Σάββατο ο Παύλος Κοντίδης στο Hyeres
Basket League: Η ΑΕΚ πήρε τον πρώτο ημιτελικό απέναντι στον ΑΠΟΕΛ
«Χρυσός» ο Λευτέρης Πετρούνιας για 7η φορά στους κρίκους
Ολυμπιακή Πρόκριση για τον Αλέξανδρο Τοφαλίδη στη ξιφασκία
To IAME Series Cyprus προσφέρει τρία εισιτήρια για τον Παγκόσμιο Τελικό στη Valencia