Πολυβόλο ο Άρης, σφράγισε την ιστορική πρόκριση

Πολυβόλο ο Άρης και στον επαναληπτικό με την Mπάτς, καθώς στο πρώτο ημίχρονο προηγείται με 3-1 της ομάδας της Λευκορωσίας και ήδη έχει εξασφαλίσει εισιτήριο για τον γ' γύρο του Champions League και την είσοδό του σε ευρωπαϊκό όμιλο.

Έχοντας στο χέρι τη νίκη του με 6-2 από το πρώτο παιχνίδι, σκόραρε πρώτος με τον Μπαμπίκα και στη ρεβάνς και έτσι από νωρίς πήρε προβάδισμα πέντε τερμάτων.

Στο 25΄η Μπάτες ισοφάρισε, αφού ο Γκρομίκο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι το οποίο κέρδισε η ομάδα της Λευκορωσίας.

Ο Άρης όμως δεν άργησε καθόλου να απαντήσει, αφού στο 26' πήρε ξανά προβάδισμα, χάρη στο γκολ του Γκομίς.

Στο 35' ο Καζού μετά από απόκρουση του Κούτραβες σε σουτ του Μπαμπίκα, με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μπάτε.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο σκορ με τον Μαρτίνοφ, ενώ ο στο 56' ο Μπένγκτσον σκόραρε ξανά για τον Άρη.

Μίρτσεα Λουτσέσκου: «Θα συναντήσουμε μια πολύ φιλόδοξη Κύπρο, μας εντυπωσίασαν με την αγωνιστική τους δύναμη»