LIVE: Mε εννέα παίκτες ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια

Το πρώτο αιώνιο ντέρμπι διεξάγεται για τη νέα αγωνιστική περίοδο, με την Ομόνοια να υποδέχεται τυπικά ως γηπεδούχος, τον ΑΠΟΕΛ για την 3η αγωνιστική για το Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Cyta.

Την τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, απώλεσε ο ΑΠΟΕΛ στο 6', καθώς ο Γιώργος Εφραίμ, αστόχησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από τα ένδεκα βήματα.

Κεφάλι στο σκορ ευτύχησε να πάρει η Ομόνοια στο 11'.

Συγκεκριμένα, μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, ο Κακουλής με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Δείτε το γκολ:

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι δυο προπονητές, Σωφρόνης Αυγουστή και Σα Πίντο στο 15', μετά από διαμαρτυρίες των δυο τεχνικών στον πάγκο τους.

Στο 21' η Ομόνοια έμεινε με δέκα παίκτες, μετά από αποβολή του Μπασιρού, για πάτημα στον Σαρφό, κατά τη διεκδίκηση της μπάλας.

-Διπλασιάζει τα τέρματα της η Ομόνοια, χάρη στο γκολ του Σίμιτς στο 38' του ντέρμπι.

Συγκεκριμένα, μετά από ωραίο γύρισμα του Κακουλή, ο Σίμιτς ήρθε με φόρα και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς.

Στο 44' ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στο σκορ, μετά από ωραίο γκολ του Εφραίμ. Ο αρχηγός των γαλαζοκιτρίνων με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάνο.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, τη δεύτερη κίτρινη κάρτα αντίκρυσε ο Ντάλσιο για χέρι, αφήνοντας τον ΑΠΟΕΛ με δέκα παίκτες.

Στο 61΄ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με εννέα παίκτες μετά από αποβολή του Τσεπάκ, ενώ στο 68' δέχθηκε δεύτερη κόκκινη και η Ομόνοια και έμεινε και αυτή με εννέα παίκτες.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλής, Μπασιρού, Σίμιτς, Λανγκ, Κούσουλος, Μίλετις, Μπέζους

Οι επιλογές στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Κασάμ, Λοίζου, Φράνσον, Λέζιακς, Ανσαριφάρτ, Ζαχαρίου, Αντρέου, Χαραλάμπους, Παντελή

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Εφραίμ, Τσεπάκ, Σούσιτς, Τομανέ, Σαρφό, Ντογκαλά, Ντάλσιο

Στον πάγκο: Xριστοδούλου, Καραμανώλης, Φαουάζ, Κβιλιτάια, Θεοδώρου, Σατσιάς, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Βρόντης

Επίσημα στον πάγκο της Εθνικής Κύπρου ο Σοφρώνης Αυγουστή
Πρώτη απώλεια για Πάφο, στραβοπάτημα για ΑΠΟΕΛ στην 5η αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan
Πάτησε μπανανόφλουδα ο ΑΠΟΕΛ, «Χ» το ντέρμπι στην Πάφο-Με την ψυχή στο στόμα νίκησε ο Απόλλωνας
Μπηχτές Σίλας για πληρωμές στην Κύπρο-«Ήθελαν να μας βάλουν πρόστιμο και μας χρωστούσαν δύο μισθούς»
Ανακατεύει την τράπουλα ο Ντομίνγκες-Ψάχνει για το τρίποντο αλλά σκέφτεται και το παιχνίδι με την Σάμροκ